We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'İğneleyici, Atik, Tatlı' Lider İskoçya'yı Bağımsızlığa Taşıyor

2 1 0
06.05.2021

Ayşe Altürk

Nicola Sturgeon, İskoçya'nın en güçlü ve en popüler politikacısı, gençliğinden beri İskoçya’nın bağımsızlığı için mücadele ediyor ve bugünkü seçimlerde bu hayaline bir adım daha yaklaşabilir. Avrupa'da merkezin solunda durup, göçmen dostu olan milliyetçi muhafazakâr bir parti olma: İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi lideri Nicola Sturgeon partisi SNP’ye has çok sıra dışı bir durum.

1980'lerde Margaret Thatcher iktidarda iken muhafazakâr bir ’Demir Leydi’ olarak ün kazandı ve Britanya ekonomisinde hemen hemen tüm alanlarda toplum yapısını alt-üst edecek değişiklikler yaptı. İskoçya ve kuzeydeki madencilik endüstrilerinin kapanmasını durdurmaya çalışan sendikalara karşı açıktan düşmanca bir politika izledi.

O dönem genç biri olarak Teacher’e karşı protestolarda yer alan Nicola Sturgeon için, ’Londralı politikacıların kararlarının İskoçya'daki insanların hayatlarını nasıl etkilediğini anlamadıkları ya da sadece umursamadıkları’ kanısı giderek büyüdü ve bu inanç onu siyasetle buluşturdu.

İskoç Bağımsızlık Partisi SNP için ilk defa meydanlarda konuştuğunda 21 yaşındaydı. O........

© basnews


Get it on Google Play