menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Hijab-plakater og ‘halalhippier’: Hvor langt kan du gå, Lidegaard? – Nyt afsnit af Borgerlig Tabloid

9 0
previous day

Martin Lidegaard og Radikale Venstre vil utrolig gerne i en regering – men der er ikke rigtig nogen, der gerne vil i regering med Martin Lidegaard. 

Onsdag lyder det eksempelvis fra Venstres formand, Troels Lund Poulsen, at han ikke kan se sig selv i en regering med De Radikale. 

Men mandaternes logik vinder altid på Christiansborg, og derfor er det meget sandsynligt, at Martin Lidegaard bliver minister i en kommende regering. 

Alt peger på, at det bliver en regering med Mette Frederiksen for bordenden. 

Men hvor langt er Lidegaard villig til at gå for at komme i regering med Mette Frederiksen? Og hvor langt kan han gå på udlændingepolitikken? 

Det er noget af det, vi dykker ned i i dagens afsnit.

Vært: Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T.Gæst: Martin Lidegaard, politisk leder for Radikale VenstreJournalist: Maria Asmine Dam og Emilie Maja JeppesenProducer: Teis Zacho og Maria Asmine Dam

Du kan lytte til afsnittet herunder, på B.T.dk, Spotify, Apple Podcast eller der, hvor du plejer at lytte til podcast. Du kan også se hele afsnittet som vodcast på B.T.s YouTube-kanal.

Hijab-plakater og ‘halal-hipper’: Hvor langt kan du gå, Lidegaard?


© B.T.