We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İtalya’nın Galata’sı Cenova’dan göçmen manzaraları: Göç dalgaları ‘göçmenlik müzesi’ açarak önlenebilir

8 3 8
15.05.2022

Cenova’da açılışı yapılan Göçmenlik Müzesi, meselenin özünün gözden kaçtığını gösteriyor. Göç konusunda birçok analiz yapılabilir ama işin temelini görmeden yapılan hiçbir teori, konuyu açıklamaya yetmiyor.

Cenova, bizim Galata’nın İtalya’daki büyücek bir kopyası. Çünkü bu büyük İtalyan Galata’sı, bizim İstanbul Galata’sının hem kurucusu hem de isim babası. “Bir Ütopya Adası, Galata” belgeseli çekimleri için ziyaret ettiğimiz Cenova’da sanki evdeymişiz gibi hissetmemek mümkün değil. Tepelerden aşağıya kayan dik yamaçlara tünemiş taş evleri, yüzlerce basamakla inip çıkarken kalbinizi her an test ettiğiniz merdivenleri ile hiç yabancılık çekmezsiniz. Galata Kulesi’ni çizip inşa edenler de Cenevizliler olduğu için, Cenova’nın dört bir tepesinde yükselen ama genellikle dörtgen olan kuleleri de, Galata’ya benzerliği en üst seviyeye çıkarmakta.
Cenova’nın sokakları Afrikalı siyahiler ve Kuzey Afrikalı göçmenlerle dolup taşmakta. Paralı tuvalet bekçiliğinden manavlığa, disko kabadayılığından arka sokaklarda uyuşturucu veya kadın pazarlamaya kadar akla gelebilecek her iş kolunda, yoğun bir varlıkları var bu göçmenlerin.
Cenova’daki son günümüzde rastladığımız bu göçmenlere ilişkin bir olay da, dünyadaki “düzenli ya da düzensiz göçmenliğe” ilişkin bu yazıyı yazmamıza neden oldu. Kendisi de 38 sene yurtdışında “düzenli” denilen bir türde göçmenlik yapmış birisi olarak, bu konuda söz söyleme hakkına sahip olduğumuzu da ayrıca belirtelim bu arada.
Cenova limanına yakın Galata Deniz Müzesinin karşısında büyük bir törenle “göçmenlik müzesi” açılışına rastladık daha iki gün önce. Şehrin en önde gelen şahsiyetleri, bu görkemli törende yer almışlardı. Başkent Roma’dan Venedik’e, rönesansın merkezi Floransa’dan Kristof........

© Aydınlık


Get it on Google Play