We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Stratejik karar ve pazarlık

29 10 58
15.05.2022

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sıcak bakmıyoruz” açıklamaları tartışılıyor. Konu, Pentagon’a da Beyaz Saray’a da sorulmuş. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalıştıklarını söylemiş, Pentagon Sözcüsü John Kirby, “Şu aşamada Türkiye’nin bu konudaki duruşunu anlamaya çalışıyoruz” demiş.
Konu, NATO-Türkiye ve ABD-Türkiye ilişkilerinin güncel durumu ve geleceği açısından önemli bir tartışma başlığı. Bunun ötesinde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ya da bu talebin gerçekleşmemesinin Atlantik ile Avrasya arasındaki mücadele açısından da önemli sonuçları olacak.

Öncelikle meseleye Türkiye’nin menfaatleri açısından bakacağız. Şu soruyu soracağız: Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarını nasıl etkiler? Olumlu mu, olumsuz mu?
Türkiye, bu soruların yanıtlarına göre kararını vermelidir. Bu sorular, aynı zamanda Türkiye’nin 70 yıllık NATO üyeliği konusunda da bir bilanço çıkarmasına ve bunun sonuçlarına göre tutum belirlemesine imkan sağlayacaktır.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği, Avrupa’yı Rus saldırganlığından kurtarmak gerekçesiyle gündeme getiriliyor. Ama ileri sürülen bu gerekçeden daha önemli bir amacı var: ABD’nin dünya hegemonyasında adım adım........

© Aydınlık


Get it on Google Play