We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kriz gerçekten en kötüsünü geride mi bıraktı?

16 8 21
09.11.2018

Bir tarafta Türk Lirası’nın Amerikan Doları ve Euro karşında “göreceli değerlenmesi” sürerken; diğer yandan, konkordato fırtınasının sürmesi, firma iflaslarının artması, işsizliğin artmayı sürdürmesi, enflâsyonun, alınan tüm “yapay” önlemlere karşın doludizgin artmaya devam etmesi olgularının birlikte yaşanması bazı kesimlerin kafasını karıştırmış durumdadır.

Gerçekten de USD/TRY endeksinin seyrine baktığımızda, söz konusu endeks 4 Ekim’den bu yana sürekli düşmektedir. 5 Kasımdan bugüne ise, dalga boyu düşük ufak bir düzeltme yaşanmaktadır.

Öte yandan, gösterge faizlerine baktığımda, anılan faizin de yüzde 27 seviyelerinden 21,5 sayısına gerilediğini gözlemekteyiz.

Diğer yandan, yukarıda saydığımız “olumsuz olguların” bir sonucu olarak “durgunluk” ve refah düşüşü kesintisiz sürmekte; Ankara yönetimince alınan “palyatif” bazı önlemlerin ve “algı güdümlemesinin” de etkili olmadığı gözlenmektedir. Keza, batık firmaların oluşturduğu batık kredi sorununun ”bankacılık sistemi” tarafından nasıl çözüleceği, daha da önemlisi, bu yükün bankacılık sistemi ile sanayi sektörü arasında nasıl bölüştürüleceği sorunları henüz çözülmemiş durumdadır.

Bu gelişmeleri, “en kötüsü geride kaldı”, “zorluklar aşıldı” söylemleri ile değerlendirenlerin yanında; ülke ekonomisinin “parasal göstergelerle” değerlendirilemeyeceği, ekonominin hızla küçüldüğü ve dibe doğru gidildiğini vurgulayan iç ve dış değerlendirmeler hız kesmemiştir.

Bu haftaki yazımızda, işin gerçeğini ve gelişmeleri irdelemeye çalışacağız.

TCMB’NIN SON ENFLÂSYON RAPORU

TCMB, 31 Ekim 2018’de bu yılın dördüncü Enflâsyon Raporu’nu yayımladı. Anılan Rapor dört mesaj vermektedir. Bunları;

1. Ekonomik daralma hızlanabilir.

2. Enflasyon artmaya devam edebilir.

3. Ücret artışları, enflasyonun altında kalmalı.

4. Büyüme hızı ile kısa vadeli sermaye (sıcak para) girişleri temposunun birbiri ile yakından ilişkilidir.

Söz konusu dört mesajın anlamını şu şekilde açabiliriz: TCMB, krizin “stagflasyon/durgunluk içinde enflâsyon” biçiminde........

© Aydınlık