We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Karadeniz cephesi

176 62 161
30.11.2018

Önceki gün Türkiye ve Dünya kamuoyuna duyurduğumuz ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı Üzerine Açıklama (Joint Statement on U.S.-Ukraine Strategic Partnership), bakalım Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve İYİPARTİ Genel Başkanı Meral Akşener’in Salı günü konuşmalarına nasıl yansıyacak...

Açıklamayı Dün Aydınlık başlıktan duyurdu. Ulusal Kanal ve Ulusal Radyo, üç gündür bu haberi işliyor. Türkiye’nin gerçek gündemi budur.

WASHINGTON BULUŞMASININ ACI MEYVESİ

Bilindiği gibi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin 16 Kasım 2018 günü Washington’da buluştular. ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı Üzerine Açıklama, bu görüşmenin acı meyvesidir. Metin, ABD Dışişleri Bakanlığı sitesine, görüşmeden 11 gün sonra, 27 Kasım 2018 günü kondu.

TÜRKİYE’YE DÜŞMANLIK İLANI

Türkiye Cumhuriyeti, TürkAkım’ın Avrupa bağlantısını durdurma iddiasındaki bu antlaşmaya karşı siyaset belirlemek ve uygulamak durumundadır. Çünkü ABD ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklık, bu antlaşmayla birlikte çok ciddî bir içerik kazanmıştır. Antlaşmada, Türkiye’ye karşı düşmanca bir niyet ilan edilmektedir. ABD ve Ukrayna hükümetleri, “TürkAkım’ı durdurmak için sürekli eşgüdümde bulunacaklarını” açıklıyorlar.

ABD ve Ukrayna hükümetleri, TürkAkım’ın Avrupa’ya ulaşmasını durdurmak için komisyonlar kuruyorlar ve faaliyet planlarını da açıklıyorlar. Bu amaçla sık sık toplantı yapacaklarını da açıklamada belirtiyorlar.

RUSYA VE ALMANYA DA........

© Aydınlık