We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2019 yılında Atatürk mevzisi

195 82 230
30.12.2018

Atatürk Çalıştayı, dün Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı. Atatürkçü Düşünce Kulübü, bu girişimiyle Boğaziçi’nin Atlantik’ten değil, ancak Türkiye’den ve Ankara’dan yönetilebileceğini ilan etti.

Atlantik yandaşlığı, Türkiye’nin tek metrekare toprağında bile tutunamayacaktır. Bu tarihî süreçte, Atatürk’ün Ankara’dan gelip kurtardığı Boğaziçi’nde, dün değerli bilim insanlarımız görüşlerini açıkladılar.

Çalıştay, bugün Doğu Perinçek, Prof. Dr. Kemal Üçüncü, E. Tümamiral Cem Gürdeniz, Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu, TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer’in katkılarıyla devam edecek. Çalışmalar, saat 10.00’da başlıyor.

BÜTÜN İKLİMLERİN BÜYÜK DEVRİMCİSİ

Atatürk, çağımızın büyük devrim önderlerinden. Asya Çağının kapısını açan Türk, Rus, İran ve Çin Devrimlerinde Atatürk’ün özel bir yeri var. O nedenle Atatürk, hangi iklime gitseniz, “Büyük Devrimci”dir. O, 20. yüzyılın devrim mirası içinde eşsiz bir konumdadır. Kuşkusuz bu konuda emperyalist merkezler dışında bütün insanlığı kucaklayan bir oydaşma var. Atatürk’ün tarihsel duruşu tartışmasızdır. Ne dünyada, ne de Türkiye’de Atatürk’e karşı mevzilenerek hiçbir ciddî iş yapılamaz, olsa olsa vatan hainliği ve yıkıcılık yapılır.

ATATÜRK’Ü UYGULAYAN DURUŞ

Atatürk’ü nasıl anladığını herkes sözüyle değil, duruşuyla açıklar, işiyle ortaya koyar. Toplumun değeri olan büyük tarihsel kişiliklere lafla karşı konulamaz, ancak eylemle karşı konabilir. Lafa bakarsanız, Atatürkçüden geçilmez. Ancak eyleme bakarsanız, herkesin Atatürk konusundaki konumunu sağlıklı olarak saptayabilirsiniz.

ATATÜRK DEVRİMİNİN YAPTIĞI İŞLER

Atatürk, Kemalist Devrimi, “yaptığı işlerle” tanımlamıştır. En doğru tanımdır!

O devrim, 1914 yılı 29 Ekim günü Türk donanmasının Çarlık donanmasını ve Karadeniz limanını vurmasıyla başladı. O devrim, Çanakkale, Galiçya, Kafkas ve Arap dünyasındaki direnişlerde biriktirdiği tecrübeyle ve dünya dengelerini etkileyen başarılardan sonra, 9 Eylül 1922 günü işgal kuvvetlerini İzmir’de denize dökerek ilk büyük zaferini kazandı. Atatürk Devriminin ilk aşaması, sekiz yıllık bir vatan savaşıdır. Daha sonra emperyalizmin ve Ortaçağ’ın dayattığı kurum ve ilişkilere karşı toplumsal-ekonomik-kültürel düzlemdeki büyük atılım........

© Aydınlık