We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aptal ve cahil

53 25 73
12.01.2019

Bazı siyasetçiler öyle açıklamalar yapıyor, öyle şekillerde hareket ediyorlar ki, halkın ne koysan gidecek, ne söylesen inanacak aptallardan oluştuğunu varsaydıklarını düşündürtüyorlar. Gerçi durumun tam da bu olduğuna inanan çok sayıda endişeli yurttaş var. Ama bu inanç, gerçeği tam olarak yansıtmıyor.

Geçenlerde Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Tekirdağ’daki tren kazası için, “İhmal vardır yoktur, bir şey söylemiyorum” diye konuşuyordu. Sayın bakan “ihmal vardır” derse sorumluluk doğacağı için, sağolsun, hepimizin aptal olduğu varsayımından hareket ederek konuşmuş. TBMM Başkanı’nın siyasi bir görev alamayacağına ilişkin Anayasa hükmü açıkken, Binali Yıldırım’ın “Seçim siyasi bir faaliyet değildir” açıklaması da aynı düzlemde yer alıyor. Sayın Meclis Başkanı Anayasayı değiştiremeyince el çabukluğuyla seçimin tanımını değiştirebileceğini düşünmüş olmalı.

Her iki örnekte de kendi ‘mahallesinin’ çıkarlarını Türk milletinin çıkarlarının önüne koyan ve bu tutumla gözümüze toz serptiğinde müsabakayı kazanacağını hesaplayan bir bakış açısı ile karşı karşıyayız. Bazı siyasetçilerin ellerinde tuttukları kamu gücünün toplumu yukarıdan aşağıya ahlaken nasıl biçimlendirdiğini, siyasetçinin ikiyüzlü davranışlarının toplumu nasıl ahlaki çürümeye teşvik edeceğini öngöremedikleri anlaşılıyor. Çernobil faciasından sonra kameralar karşısında çay içen ANAP’lı Bakan Cahit Aral’ın hayaleti aramızda dolaşıyor.

Belki de iki........

© Aydınlık