We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni nesli ütopyası

48 5 8
07.05.2022

İskan Tolun’un “Deniz’in Ütopyası” adlı kitabı yakında çıkıyor.

Bakalım modern dengbej diye nitelediğim, nasıl vermiş arkadaşım Deniz’in söylencesini.

Bir çok kimliği bağrında taşıyan bir yazar İskan Tolun. Bizim Türkiye’de insanlar köken aramaya meraklıdır. İllaki sorarlar nerelisin. Hızlarını alamayıp ne kökenlisin? Yaşadığım İsveç’te değil.

Türkçe yazan, anadili Kürtçe, Ezidi kökenli bir yazar İskan Tolun. Beşirili, Türkiyeli, Almanyalı bir yazar. Ama kimliklere hapsolmamış. Kimliği yazar, vatanı dünya.

Üç Kafadarın Dönüşü” adlı kitabına Yılmaz Güney de duhul olmuştu. Yılmaz Güney yaşasa, Üç Kafadar’dan ne güzel film çıkarırdı diye düşündüm. Bir gün film olacağına inanıyorum üç kafadarın öyküsünün.

Bu arada İsmail Beşikçi’nin dileğini yerine getirmek için Kürtçe çocuk kitabı hazırladığını Ozan Yayıncılığın aska sayfalardaki ilanından öğrenip seviniyorum

İskan Tolun geçenlerde çocuklarla Yılmaz Güney’in mezarını ziyaret etti. İzlenimlerini yazmasını istedim. Sağ olsun kırmadı, paylaştı benimle.

Çocuklar: Baba bir haftalığına Paris'e gideceğiz, sen de gelsene bizimle," dediler. Paris'ten söz edilince, ışıklarla donatılmış görkeminden, dünyaca ünlü bu meşhur şehrin Eyfel Kulesi'den ziyade aklıma ilk Yılmaz Güney'in mezarını ziyaret etmek geldi. Zaten doğum günü olan 1 Nisan'da gidip ziyaret etmek istiyordum, lakin araya bir şeyler girdi, olmadı. Gecikmişti. “Peki," dedim...

Çocukluğumdan beri hayranı olduğum, çok sevdiğim, 70'li yıllarda sinemalarda gösterime girmiş olan bütün filmlerini seyrettiğim ve o tek odamızın boş duvarını boydan boya resimleriyle süslediğim Yılmaz Güney.

Bizimkiler, 12 Eylül 1980 askeri darbesi ilan edildiği gün, bütün resimlerini duvardan söküp tandırda yakmak zorunda kaldılar, maalesef.

Neyse ki bu arada çocuklar boş bir yer bulmuşlardı ve baharda ağaçlardan dökülmüş olan tohumları/artıkları elleriyle temizliyorlardı, nihayet........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play