We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hapisteki gazeteciler

46 3 8
26.06.2022

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 2022 yılı başında verdiği sayılara göre profesyonel gazeteci olarak Kürt basınından 4 kişi, sol basından 7 kişi, F. Gülen basınından ise 12 kişi hapisteydi.

TGS’ye göre halen 38 gazeteci hapiste.

Haziran ayında Kürt gazetecilere yönelik 16 kişilik toplu tevkifat ile birinciliği Kürt basını aldı. Bu toplu tevkifatın asıl nedeni Suriye’ye yönelik büyük askeri operasyon hazırlığı idi. Bu operasyon Rusya ve ABD’nin izin vermemesi nedeniyle yapılamadı. Kabak Kürt basınının başına patladı.

Son durumda Kürt basınından şu anda 20 kişi cezaevinde.

Temmuz 2016’dan bu yana aralarında Özgür Gün TV, Jiyan TV, Azadi TV, Denge TV, HTV Hayat, İMC TV, TV 10, Zarok TV, Mezopotamya TV'nin de aralarında bulunduğu 18’si televizyon kanalı, 22’si radyo, 50’si gazete ve 20’si dergi olmak üzere en az 116 medya kapatıldı. Bunlar arasında ilk ve tek kadın haber ajansı JINHA ile ilk ve tek günlük Kürtçe yayın yapan gazete Azadiya Welat, DİHA da bulunuyordu.

I… Sol basının şampiyonu 21 yıl ile halen Bolu Cezaevi'nde kalan Odak dergisinin sahibi ve yazı işleri müdürü Erol Zavar. 2001 yılında DGM tarafından müebbet hapse mahkum edilmiş. Onu 19 yıldır hapiste olan ve halen Bakırköy Kadın Cezaevi'nde kalan Atılım Gazetesi editörü Hatice Duman izliyor. 2003 yılında DGM tarafından müebbet hapse mahkum edilmiş. 2004 yılında hapse giren Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi Mustafa Gök 18 yıldır hapiste. O da müebbetlik. Halen Burhaniye Cezaevi'nde kalıyor.

2010 yılında tutuklanan........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play