We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Flashback

39 6 0
17.05.2022

Akşam haberlerine bakarken All Jazeera muhabiri Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin İsrail ordusu tarafından vurulduğu haberi geçiyor ekran altında şerit olarak. Kaskı var, kurşun geçirmez yeleği var, ama ne fayda snipera karşı.. .

Peş peşe gelen anlık görüntüler düşüyor belleğimde.

Yayınevinin penceresinden gazetem Evrensel’in muhabiri Metin Göktepe’yi görüyorum İstanbul Adliyesinin yakınlarında. Elinde kamerası koşturmada… Birkaç saat sonra Gazi mahallesinde olay izlerken vurulduğu haberi geliyor daha sonra. 96 Ocağı.

30 yıl önce yine Evrensel’in (Gerçek o zaman) muhabiri Namık Tarancı, Diyarbakır’da vuruluyor. Büyük şair Cahit Sıtkı’nın yeğeni… 92 Kasımı

Anadil hakkı savunucusu, İHD’li arkadaşımız Vedat Aydın kaçırılıyor, sonra bedeni bir köprü altında bulunuyor. 91 Temmuzu.

Cenazesine Diyarbakır’da binler katılıyor. Cenaze saldırıya uğruyor kolluk kuvvetlerinin.

Tageszeitung muhabiri arkadaşımız Lissy Schmidt saldırıya uğruyor, linç edilircesine. Zor kurtuluyor. Ama 3 yıl sonra Süleymaniye’de taranıyor arabası Saddam ajanları tarafından. Birkaç ay önce Madam Mitterand sağ kurtulmuş saldırıdan. 94 Temmuzu.

Ve şimdi önümde ki ekranda Şirin Ebu Akile’nin cenazesinin görüntüleriKolluk kuvvetleri yine saldırıda. Tabut düşüyor, sonra yeniden omuzlara alınıyor dirençle.

1992 Newroz’u nda Cizre’de gazetecileri taşıyan beyaz bayraklı arabaya özel kuvvetlerin ateş açması ve Sabah muhabiri İzzet Keser’in öldürülmesi. Ne kadar çağrıştırıyor Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin 11 Mayıs’ta İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada öldürülmesini .

1996 yılında Agos yeni çıkmaya başlamış. Çırağan Sarayı Otelinde uluslararası bir konferansı izlemeye gidiyoruz Hrant’la. Katılımcılardan biri olan Rus insan ve azınlık hakları savunucusu Galina Starovoitova ile sohbet........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play