We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ali Nejat Ölçen'in anısına

26 9 33
30.03.2022

2011 yılında tutuklanıp, cezaevine konulduğumda ve daha sonra İsveç’e yerleştiğimde benimle yazışan yakınlarımdan biri de, halamın eşi Ali Nejat Ölçen’di. Aynı zamanda büyük dayıoğlu. Onu tam kovid salgınının zirve yaptığı 2020 yılı ekiminde yitirdik. Yaşamının 100 yılını tamamlamasına 2 yıl kala. Makbule Ölçen’i ise 2015 yılında 88 yaşında yitirmiştik.

Nejat Ölçen, Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucularından Nevzat Helvacı, Muzaffer Erdost ve diğerleriyle…Bir başka kurum ardından: Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV)…(**)

Ve de Devlet Planlamanın kurucu ekibindenolduğunu ekleyelim…

Neredeyse Türkiye’nin 100 yıllık siyasal tarihinin tanığı Nejat Ölçen. Savaş esiri olan babasından Rus Devrimi'nin ve Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü birlikte dinlemiş(*). 6-7 yaşlarındadır, Binbaşı Arif ile birliktedir. Troçki İstanbul’da sürgün geldiğinde, İstiklal caddesinde kaldığı Tokatlıyan Otelde ziyaret ederken. Sene 1929, aylardan Şubat.

Serteller ile arkadaş diye ordudan tard edilmiş Hamit dayısı ise başka bir hikaye.

Milli Şef İnönü’nün oğlu Ömer sınıf arkadaşı. Dönemin bütün gençliği Milli Şefe muhalif. Oğlu Ömer bile. Şöyle anlatıyor o günleri:

Tan Matbaasının ve Lale Sinemasına bitişik Berkalp Kitabevinin yamalanıp tahrip edilmesi pek çoğumuz üzerinde İnönü’ye karşı tepki duymamıza neden olmuştu. Okulumuzdan üç sınıf arkadaşımızın tutuklanıp götürülüşü yeni kurulan DP’ye yakınlaşmamıza neden olmuştu…1946 seçimleri öncesi Ömer ile birlikte DP pusulaları dağıtmaya başlamıştık evlere. Bir süre sonra ortadan kayboldu. Seçim sonrası saçları karma karışık çıka geldi. Pederi Cumhurbaşkanı oğlu Ömer i tutuklatıp Dolmabahçe Sarayının bir odasına hapsedilmesini........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play