We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Abdulrazak Gurnah: Mülteci, sürgün, yazar, akademisyen…

21 5 15
09.10.2021

Stockholm. Tanzanya/Zanzibar doğumlu Abdulrazak Gurnah’ın Nobel Ödülü alması İsveç’te de beklenmiyordu doğrusu. İsveç basınında adı geçen muhtemel isimler arasında değildi. İsveç’te Lund’da küçük bir yayınevi 10 yıl önce 2 kitabını yayınlamış. Yayıncının ve çevirmenin sevincini bir görmeliydiniz.

Yıllardır büyük eleştiriler alan İsveç Akademisi, bu seçimi ile bu yıl bu seçimi ile övgü aldı.

Ödül öncesi “Nobel edebiyat ödülleri bütün dünyayı kapsıyor mu?” tartışması vardı. Bugüne kadar Kuzey Amerika ve Avrupalı 95 yazara ödül verilmişti, dünyanın arda kalan kesimine verilen ödül sayısı ise 22 idi.

Nobel Edebiyat ödülü sadece Dünya Savaşları sırasında aksadı, birincisinde 2 yıl, ikincisinde 5 yıl verilmedi. 1944 yılında ödül, o sırada işgal altında olan Danimarka’dan bir yazara verilecekti.

İsveç basınında adı geçen muhtemel adaylar arasında bu yıl Amerikalı ve Avrupalı isim yoktu. Muhtemel adayların ülkelere göre dağılımı şöyleydi:

İsveçli çevirmen ve yayıncının sevinci

Antigua Jamaica Kincald, Avustralya Gerald Murnane, Çin Liao Yiwu, Yan Lianke, Guadaloupe Maryse Conde, Güney Kore Ko Un, Hindistan Salman Rushdie, Vikram Seth, İsrail David Grossman, Japonya Haruki Murakami, Kenya Ngugi Wa Thiong’o, Kolombiya Laura Restrepo, Lübnan/Suriye Adonis, Meksika Gloria Gervitz, Nigeria Chimamanda Ngzi Adichie, Rwanda Scholastique Mukasonga, Mozambique Mia Couto, Rusya Viladimir Sorokin, Somali Nureddin Farah.

Benim adayım bu yıl da Adonis idi. Yine alamadı, Yaşar Kemal gibi.

Sultanı deviren karşı 1964 “Zenzibar Devriminden” sonra sonra, 100 bin kadar Arap nüfusun % 90’ı katledildi

Bu isimlerden bazılarının Türkçeye çevrilmiş olması sevindirici.........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play