We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ne Gavuru Kaldı Ne Mahallesi” ama Mıgırdıç Margosyan ölümsüz

83 9 23
12.04.2022

Herahalde en zorlandığım yazılardan biri oldu bu. Kilitlendim. Ülkeden uzakken, en zor şeylerden biri de dostların vedalaşma haberleri oluyor. Bazen bu haberleri, aradan bir yıl geçtikten sonra alıyorsun.

Örneğin Kuzguncuklu İzzet Tanju’nun veda haberini yeni aldım. Cemil Meriç ile buluşmalar sırasında tanımıştım İzzet Abiyi. Mütevazi entelektüel herhalde ona en uygun tanım.

Mıgırdıç Margosyan’ın veda haberi ile aynı sırada öğrendim bu haberi de. Ve kilitlendim.

Mıgırdıç Margosyan.

Gözlerindeki hüzün… Riyakarlığa, iki yüzlülüğe, yalana, sahte sıcaklığa, sahte özre soğuk bakışla, soğuk gülümsemeyle yanıt…

Bu dünyadan bir Mıgırdıç Margosyan geçti…

Bir bilge, bir öncü, bir öğretmen, bir usta…

Aras Yayınlarındaki odasında onu ziyaret her zaman ferahlama anlarım olmuştu.

Tıbravank lisesinin en çılgın yılları ile baş etmeyi becermiş.

Bir yanda sıfır tolerans bir devlet, öte yanda asi 68, 78 kuşağı…

Ne çok şey verdi onlara ve nasıl kolladı onları.

Bir Diyarbakırlı, bir Amedli, bir Dikranikertli…

Onunla ilk tanışmam, daha Aras Yayınları kurulmadan, Türkçe ilk kitabı olan “Gavur Mahallesi”nin tanıtımı için düzenlenen bir toplantıda olmuştu. Bunun Belge’nin Marenostrum dizisinde çıkmasını isterdim. Ama kısa süre sonra Aras Yayınları kuruldu.

Ermeni toplumunu gettodan çıkaran öncülerdendi. Bir çeşit “Ermeni Rönesansı” oldu Aras yayınlarının ve Agos’un kurulması. Hem de 90’ların zor yıllarında.

Kitap 1988 Eliz Kavukçuyan ödülünü almıştı. Ermenice yazına verildiğine göre, kitap ilkin Ermenice yazılmış olmalı. Bebekus’un Kitaplığı Türkçesini 1992 yılında yayınladı. 90’ların başında kurulmuş, devam etmemiş bir yayınevi.

Kardeşi Ardaşes, Masis Kürkçigil, Yelda ile birlikte çok daha eskilerden arkadaşımdı. Yelda 90’ların ortasında bizim IHD çevresi........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play