We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önlem yok rant var

73 8 34
12.02.2019

Geçen hafta Kartal’da çöken binanın ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ne yazık ki günler geçtikçe arttı. Acı fotoğrafı, enkaz tamamen kalktığında tüm boyutları ile daha net göreceğiz.

Bu bize, bundan önce ders almamız gereken pek çok doğal afetten hiçbir ders çıkarmadığımızı göstermesi açısından acıdır.

Oysa 1999’da Gölcük ve Düzce’de yaşanan iki deprem, bize doğal afet gerçeğini en açık biçimde göstermiştir. Dahası, benzer bir depremin İstanbul ve çevresinde “gelecekte” olabileceği gerçeğidir.

Bu depremlerin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti. Geçen zaman içinde bırakın dersler çıkarmayı, deprem olabileceği gerçeğini neredeyse unutmuş gibiyiz. Türkiye’nin belli yerlerinde olan orta şiddet depremler sonrası TV ekranlarına konuk edilen uzmanlara her seferinde bu olası İstanbul depremi sorulur, onlar da yapılması gerekenleri bıkmadan usanmadan tekrar tekrar anlatırlar.

DERS ALMAK BİZİ BOZAR

Ama tüm bu anlatılanlardan gereken dersin çıkarılmadığı da 20 yıl içinde yaşananlardan görülüyor.

Örnek mi?

Mesela deprem konteynırları.

Şehrin çeşitli yerlerine konulan ve içinde deprem anı ve sonrasında kullanılmak üzere ihtiyaçlar olan büyük turuncu konteynırlar, sanki İstanbul’un deprem riski ortadan kalkmış gibi zaman içinde yok........

© Artı Gerçek