We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasetin İçinden: Üçüncü yol

79 20 4
16.09.2021

“Bir iktidar sadece ikiyüzlüler tarafından temsil edildiğinde, varlığını sürdüremez.”

Nietzsche - İnsanca Pek İnsanca

Bu haftaki yazımı, önümüzdeki dönemle ilgili politikalar ve demokrasi üzerine yazmak istedim.

“Erken seçim olur mu?”, “erken seçimde HDP/HDK ve Demokrasi Cephesi ne yapmalı?” gibi soruların cevaplarını kendi merceğimden sizlerle paylaşmak isterim.

“Öncelikle erken seçim olur mu?” sorusunun neredeyse hepimizin ilk aklına gelen cevabı, güç kaybeden Erdoğan’ın iktidarını korumak adına doğal olarak her şeyi yapabileceği. Bu kapsamda yeni seçim ve medya yasasının seçim öncesinde en önemli adımlar olacağını şimdiden net bir şekilde görebiliyoruz.

Seçim yasasının değişmesinden sonra özellikle yıllar evvelinden vurguladıkları 2023 vizyonuna denk gelecek bir tarihte seçime gidecekleri bence en doğru öngörü.

Yani Meclis’te geçen yasa anayasaya göre 1 sene sonra seçim yasası olarak yürürlüğe girecek…

Bu süreçte seçim barajının %7’ye düşürülmesi ve ittifaklarla ilgili değişim AKP iktidarının elini güçlendirme çabasına vesile olacak.

Bir yandan da tek başına seçime giren AKP’nin olası bölgedeki Kürt seçmeni üzerinde etkiyi artırmak için kendine bir alan yaratma çabasını da göreceğiz.

Bunun ilk adımı olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bölgedeki STK temsilcileri ile toplantılarını gösterebilirim.

Diğer bir konu ise yeni medya yasası. Günümüzde özellikle Cumhur İttifakı’nın gençlerden daha az oranda bir oy aldığını araştırmalar gösteriyor. Bir diğer yandan medya üzerinden yapılan yayınların ve paylaşımların özgür düşüncelerin kitlelere ulaştırılması üzerinde ciddi bir etkisi olduğu herkesçe malum.

Bu konuda engellemelerin ve bazı kısıtlamaların yetmediği görüldü. Seçim öncesi muhalif yapıları baskı altına alacak bir düzenleme çok hayati olacaktır.

Karşımıza çıkacak en önemli konunun bu olacağı düşüncesindeyim.

AKP yeni bir siyasetin de emarelerini veriyor. Özellikle Saadet Partisi içerisinde bulunan Oğuzhan Asiltürk gibi eski yol arkadaşlarıyla bağ kurarak milliyetçilik........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play