We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kurban Bayramı’nda Hristiyan olmak

62 15 1
15.07.2022

“İnsanlar mümkün olan en uzun yolu izler, sayısız çıkmazlara atlar ve her türlü hatayı yapar. Sonra tarihçiler ortaya çıkar ve bu karışık, doğrusal olmayan sürecin özetlerini yazar ve basit, düz bir çizgi gibi görünmesini sağlar.”

Dean Kamen

Bu hafta, bazılarımız için dini bir bayram, bazılarımız için tatil fırsatı ve bazılarımızın belki de çok daha fazla çalışmak zorunda kaldığı bir hafta oluyor.

Benim için ise uzun bir tatil fırsatı. Yıllarca çeşitli görevlerim nedeniyle bu kadar uzun bir süre evde stabil kalmadım. Bu duruma alışmak zor oluyor. Fakat güç toplamak için gerekliymiş, şimdi daha iyi anlıyorum.

Tuzla’da çalıştığım firmada mesaim bittikten sonra çalışan dostlarla güzel bir bayramlaşma yaşadık. Gayr-i İslam olduğumu bilmelerine rağmen içten bir şekilde bayramımı kutlamayı unutmadılar. Bayramın ilk gününde ise inanın, Paskalya Bayramı’nda arandığımdan daha fazla arayan ve mesaj atan arkadaşlarım oldu. Ben de tabii bayramı bayram gibi gören dostlarımı arayarak kutlamalarına ortak oldum.

Peki bu bayramlaşma hali sizce ülkenin ne kadarında eskisi kadar doğal görülüyor? Geçmiş yıllarda babamı kaybetmeden evvel babam AGOP MIHÇI’nın Konya Ereğli belgeseli mütevazi şekilde çekilmişti. Ailemi tanıyan İslam dininden komşularımız bayram günlerini de anlatmışlar. Yaş almış eski bir komşumuz olan teyzemiz Ereğli şivesiyle ninem için “Ah Mari’im, ah ah, o çok has kadındı. Kendi yumurta bayramında soğan kabuklarıyla boyadıkları yumurtaları hepimize dağıtırdı. Biz de kurbanı kestiğimizde ilk Agop’ların evine yollardık.” sözleri 1950’de Konya’nın ilçesi olan Ereğli’nin hafızasında. Benzer örnekleri Anadolu’nun hafızasında bulmak mümkün. Az bırakılanların çoğunlukla yaşadığı yerleşim yerlerinde bu güzellemeleri aslında bir dönem çok duyardık. Gerçekten çok değerli hatıralar bizleri de duygulandırır.

Peki bu günlerde Anadolu’da bu cümleleri kuran insan........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play