We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Korku ve korkutulmak

48 16 8
17.06.2022

“Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.”

Stefan Zweig

Son zamanlarda ülkede yaşanan olumsuzluklardan sonra herkesin konuştuğu bir konuyu kendi bakış açımdan ele almaya karar verdim.

Ülke vaziyeti üzerine esnafla veya politikadan uzak arkadaşlarımla sohbet ettiğimde benzer tepkileri fark ediyorum. Ülkede ekonomi bozuk, hak gaspları yapılıyor ve bir yandan da adalet dibe vurulmuş durumda ama kimsenin sesi çıkmıyor. Hatta buna ek olarak sanki toplum halinden memnun’’ söylemine benzer yorumların yapıldığını gözlemliyorum.

Baktığımız zaman ülkede her kesim ekonomik istikrarsızlıktan etkilenmekte olduğunu çok net görebiliyoruz. İktidara yakın olanlar da dahil olmak üzere ekonomik durumu iyi olanların bile gelecek kaygısı yaşadığı çok net. Bu kadar yoksullaşma para sahiplerinin dahi kabul etmeyeceği bir hale dönmüş durumda.

Son dönemde en büyük tepki ekonomiye dair. Konu faizler ve dövize geliyor. Kur korumalı döviz sistemin aslında fakirden alıp zengine verdiğini her kesim gittikçe fark ediyor. Geçen hafta mühim bir ekonomi paketi açıklayacağız diyerek yapılan açıklamanın koca bir balon çıkması iktidar yanlısı kemik seçmen için dahi fark edilir bir halde olduğunu gözlemledim. Peki sizce neden yüksek perdeden bu duruma itiraz edilmiyor?

Geçen hafta yine basından ama özellikle Kürt basından gazeteciler rehin alındı. Daha yeni basın yasası çıkmadan özgür basından emekçiler rehin altında. Ülkede demokrasi adına haber yapmayı ilke edinmiş çokça kalem ise Avrupa’da. Yazımı okuduğunuz ARTI GERÇEK sitesindeki yazarlara baktığımızda çoğunun ülkeyi terk etmek zorunda kalan demokrat dostlardan olduğunu görüyoruz. Peki özellikle son rehin alınan gazeteci dostlar için neden ses çıkarmak istenmiyor ya da verilen tepki çok cılız kalıyor?

Ülkedeki her kesimde KHK ile görevine son verilmiş insanlar var. İçlerinde geçmişte iktidar partilerine oy vermiş ya da muhalif yapılardan olanlar var. Peki bugüne kadar çıkan KHK ile işine son verilenler için ne kadar ses çıkarıldı?

Atanamamış öğretmenler, memurlar, kocaman işsiz eğitimli bir kesim var. Atamaların bu güne kadar adil bir şekilde yapılamadığını biliyoruz. Buna karşı ne kadar ses verildi?

Ülkeye para kazandıran ve gelecek için........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play