We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Halkların Demokratik Partisi kapatılırsa?

38 15 3
31.03.2022

“İktidar, iktidara düşkün olmayan ve iktidardan gelecek faydalara ihtiyacı

bulunmayanlara verilmelidir. Aksi taktirde elde edeceğimiz tek şey, birbirine rakip iktidar

düşkünlerinin kapışması olur.” Devlet (Platon)

Bu yazımda, siyasi alanda olası kötü senaryolar üzerine yazmaya karar verdim. Kötü senaryonun, demokrasi için de kötü olacağını aşikar. Kurulduğu günden beri eksikleri olsa da inatla barışın köprüsü olmaya çabalayan, iktidara karşı en büyük muhalefeti yapan HDP’nin kapatılma ihtimali olduğunu görüyoruz. Ben de kendi gözlemlerimden fikir fırtınası yaparak, görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Halkların Demokratik Partisi’ne kuruluşunda üye oldum. İl ve ilçe yönetiminde, parti meclis ve merkez yürütme kurullarında görev yaptım. Hatta girdiğim seçim dönemlerinde vekil adayı oldum ve tek seçilemeyen azınlık vekil adayı olarak tarihe geçtim. Coğrafyamıza barışın bu kanaldan geleceğine inanarak, sol duyuyla bunun için hep emek verdim. Bugünlerde ise sadece üye olarak hizmet veriyorum. Görüyorum ki emek verdiğim bu siyasi yapı, kapatılma tehlikesiyle yüz yüze.

Muhtemelen de yazımı okuyan dostlar özellikle 2022’nin sonbaharında bu durumun önümüze gelebileceğine dair yüksek bir farkındalığa ve öngörüye sahip. Bunun üstüne bir de ortalıkta gezinen seçim yasaklıları listesini okuyoruz. Belli ki rehin alınan siyasetçilerin yanı sıra, çok sayıda diğer parti kurmaylarının da demokratik haklarının gasp edilme çabası olacak.

Bu durum yaşanırken, komisyonlardan AK Parti ve MHP’nin dayattığı yeni seçim yasası geçirilerek, kısa zamanda Meclis’te oylanacak.

Her iki iktidar yapısının mühendislik çalışmaları sayesinde yeni seçim yasası dayatılacak. Bu durum, yapılacak seçime dair duyduğumuz kaygıların boşu boşuna olmadığının doğal bir şekilde kanıtı…

Seçim yasası, iktidarın kendi elini güçlendirmek adına uygulayacağı taktikleri çok açık bir şekilde gösteriyor. Meclis’te oylanacak maddelerle, özellikle yuvarlak masada toplanan partilerin oluşturacağı ittifakın boşa düşmesinin hedeflendiğini ve HDP’nin kapatılması durumunda, HDP bileşenlerinin tekrar seçime demokratik şartlarda girmesinin zorlaştırılacağını anlamak zor değil.

Diğer yandan iktidarı kolay teslim etmemek adına sessiz bir çalışmanın içinde oldukları çok net. 2023’teki olası seçimde ciddi anlamda heybelerinden ne çıkaracaklarını,........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play