We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma

40 21 27
24.06.2022

“Demokrasi” ve “demokratik devlet” kavramlarının kullanımı konusunda büyük bir eksiklik vardır. Bu kelimeler açıkça tanımlanmadıkça ve anlamları üzerinde uzlaşılmadıkça insanlar bu anlam karmaşası üzerinde yaşamaya devam edeceklerdir ve bu tartışmalar demogoji yapanların ve despotların işine yarayacaktır.”
Alexis de Tocqueville


Geliyor gelmekte olan, geliyor bizleri zihnen esarete sürükleyecek yasa. Bugünkü yazımı beğenirseniz son kez paylaşmanızı rica ederek yazıma devam edeceğim. Muhtemelen sansür ve yeni medya yasası çıkıyor. Birileri beni “Affedersiniz şu Ermeni çok konuşuyor!” diyerek kafaya takar da halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma falan filan diyerek suçlarsa, sizleri riske atmak istemem. Bundan sonraki yazılarımda ya yemek tarifi ya da risk teşkil etmeyen makaleler yazmak zorunda kalacağım. Yok yok sanırım yine de susmam galiba. Neyse…

Medyada sansür yasası muhtemelen Ak Parti ve MHP işbirliğiyle Genel Kurul’dan geçecek. Böylelikle yıllardır öcü gibi gösterilen bu yasa ete kemiğe bürünecek ve tabii ki seçim döneminde iktidar yapısının en güçlü silahı olacak. Aslında sopası da demek hiç yanlış olmaz.
“Murad, zaten iktidar kendisine zarar getireceğini düşündüğü eli kalem tutan yazar, çizer ve gazetecileri bir şekilde rehin alıyor. Buna ne gerek var?” diyebilirsiniz. Bu seferkinin gerçekten bunu aşan bir durum olduğunu göreceksiniz. Özgür medyada okuduğunuz, dinlediğiniz haberlerden öğrendiğiniz gibi bu sansür ve yasaklar silsilesi daha geniş bir yelpazeyi kapsayacak.

Ben biraz bu konuyu ‘’Hele bir sor, nasıl buraya geldik?” üzerinden yazmak istiyorum. Şu nettir ki bedava bile dağıtılsa TV ve normal gazetelerin toplumun geniş kapsamında çok fazla karşılığı kalmadı.

Özellikle sosyal medya günlük hayatımızın tüm dokularına işlemiş durumda. Medyaya yapılan baskılar sonrası alternatif haber kanalları hayatımıza girdi. Teknolojinin ilerlemesiyle insanlar arzuladığı iletim şeklini oluşturdu. Bir cep telefonuyla neredeyse bir gazetenin tirajına yakın kitleye ulaşma imkânı oluştu.

Tabii bu son yasalar aslında iktidar yapısının bastırmaya çalıştığı konuların topluma ulaşmasından artık rahatsız olduğunun resmidir. Ülkenin her yanında feryat eden insanların sesini bastırma çabasından başka bir şey değil. Bu manevra geçmişte iktidarı kaybetmeye yakın olan siyasi........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play