We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyayı kurtarırken mahallendeki komşunu kırmak

63 89 77
01.07.2022

“Kendini başka bir adamın mevkisine koyabilen ve kafasının nasıl işlediğini kavrayan bir kimse, geleceğin kendisi için ne sakladığını merak etmekten kurtulur.”

Dale Carnegie

Bu haftaki yazım hafta içi düşüncelerimi ve en önemlisi hissettiklerimi paylaştığım bir tweet sonrası yaşadığım sosyal medyada tehdit ve linç neden olan konu üzerine olacak.

Bildiğiniz gibi ülkenin sinema tarihinde önemli bir yer tutan ve bana göre dünyanın neresine giderse gitsin iyi bir oyuncu olabilecek yetenekte olan CÜNEYT ARKIN’ın vefat haberini aldık. Vefatını öğrendikten sonra çektiği filmlerin gençlik yıllarımda hayatım üzerindeki yansımasını anlatan bir paylaşım yaptım. Desteklenip paylaşılması sonrası aldığım tehditler nedeniyle paylaşımımı kaldırmak zorunda kaldım. Bu yazıma vesile olan tweeti yazının en başında paylaşayım:

Cüneyt Arkın’ın oyunculuğu üzerine kelam edemem ama oynadığı sinemaların Hristiyanlara ve en önemlisi Rum kadınlara dair nefret söylemleri yüzünden, özellikle genç neslin bizlere bakışındaki olumsuz görüşlerinde payı olduğunu düşünüyorum.’’

Tabii ki bu paylaşım geçmişte yaşamış olduğum veya içinde bulunduğumuz durumlardan kaynaklı bir hissin dillendirilmesiydi. Belki de çokça güzelleme yapılan bir insanın bir başkasında yarattığı tahribata empati yapılmasına vesile olmasını sağlar diye umdum.

Kendi sosyal medyam incelediğimde sol duyulu olduğunu düşündüğüm veya sağda siyaset yapan arkadaşlarımla benim görüşümün çok az örtüştüğünü fark ettim. Ağırlıklı olarak sağ siyaseti benimseyen veya sol siyasete yakın arkadaşların, Arkın’ı över paylaşımlarda bulunmuşlardı. Diğer yandan kadın hakları çalışmalarında yer alan arkadaşlarımın, Arkın sinemasındaki Bizanslı Hristiyan kadın figürüne verilen rollere dair tepkisi yok denecek kadar azdı.

Gördüğüm cılız tepkiler, sadece az kalmış ben yaşlarda zaten az sayıda Hristiyan kadınlardan geldi. Benim paylaşımım sonrası anlattıkları geçmişte yaşanmışlıkların, hissiyatımın, duygumun ne kadar doğru olduğunu gösterdi.

Genel olarak paylaşımıma binlerce destek mesajı geldi fakat tehditlerin özellikle trol hesaplardan artması nedeniyle tweetimi kaldırdım. Bunu geri bir adım olarak görenler olduysa beni destekleyen dostlardan özür dilerim. Daha sonra paylaşımımda ifade ettiğim gibi sözümün arkasındayım. Bu durumu, kendimi ve neden........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play