We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diyanet’e rahip atasaydık nasıl olurdu?

56 23 1
24.09.2021

“Kendi adıma konuşursam, insanlığın mı Tanrı'yı, yoksa Tanrı'nın mı insanlığı yarattığına kafa yormayı bırakalı çok uzun zaman oldu.”

Dostoyevski

Bugünkü yazımı, Hıristiyanlık dini mensubu ve Türkiye vatandaşı bir birey olarak Diyanet İşleri Başkanlığı üzerine kendi perspektifimden yazmaya karar verdim.

Beni tanımayanlar için ek bir bilgi: Kilise korolarında bulunmuş, kilisede dini ayinlerde görev yapmış biriyim. Uzun bir süre boyunca halklar ve İnançlar üzerine çalışmalar yaptım…

Yazının başında diyanet kelimesinin Türkçe mealini hatırlatmak isterim: ‘’Din kurallarına tam bağlı olma durumu.’’

Yani lügata göre dinine bağlı olmak, kurumlarına tam bağlılığı savunmak anlamında. Bu tanıma göre ülkede yaşayan ve dinine bağlı her bireyin devletin dini kurumu olan Diyanet Başkanlığı’nın başına memur olarak gelme hakkı var.

Dine bağlı olmak kriterini baz alırsak bu soruyu sormak icap eder: Neden bizler veya farklı din mensubu insanlar bu kurumun içinde hiç yer almaz? Bu soru aslında dine bağlılık sözünün arkasına saklanma halinin bir nevi kanıtı.

Diyanet İşleri Başkanlığı geçmişte de sadece tek bir din ve mezhep için var olmuş bir kurumdu. Fakat günümüz iktidar döneminde daha başka alanda da kullanılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP iktidarının - özellikle mütedeyyin olarak oy veren kitle ve ideolojisi bazında - çok da önem verdikleri bir yapı değildi. Bu cenahta, bu yapının devletin dini dayatma aracı olarak görüldüğü pek çoğumuzun hafızasında.

Bugün ise geçmişteki eleştirileri ispatlarcasına, Diyanet kurumu iktidarın görüşünü dayatmaya yarayan önemli bir araç haline dönüştü. Yani iktidarın kendi yorumladığı din dayatması üzerinden işlev görüyor.

“Peki, Aleviler, Hıristiyanlar, Ezidiler, Museviler bu dini yapının neresinde?” diye sorabilirsiniz. Cevabı kısa ve öz bu sorunun: Akıllarına geldiğinde ülkenin bütününü oluşturan mozaik ve renk boyutunda…

İşlerine geldiğinde ve dışarıya foto vermek istediklerinde, tek bir........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play