We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak

66 6 38
18.05.2020

Plastik sektörü, virüsten korunmak için plastikleri teşvik ediyor. Oysa plastik kirliliği yaşamı tehdit ediyor. Okyanusun en derin noktasında keşfedilen canlılarda bile plastiğe rastlanıyor.

Dünyamız ve tüm canlılar için çok büyük bir tehdit haline gelen plastik kullanımı ne yazık ki Covid-19 salgınıyla beraber artıyor. Kullan-at maskeler ve eldivenler bir yana, marketlerde ekmeğin, sebze ve meyvelerin plastik poşette satılması, marketten eve virüs taşıma kaygısıyla bez torbaların yerini yeniden plastik poşetlerin alması ve plastik çatal-kaşık-bıçak gibi tek kullanımlık ürünlerin kullanımının artmasıyla -tam da salgından ders alıp doğayı gözetmemiz gerekirken- plastik kirliliğinin gidişatı kaygı veriyor.

Plastik sektörü, salgına karşı -hijyenik olduğu gerekçesiyle- plastik tüketimini teşvik ediyor. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) yaptığı yazılı açıklamada, salgının tek kullanımlık plastiklerin hijyen açısından önemini ortaya koyduğunu ve salgından korunmak isteyenlerin tek kullanımlık plastik ürünlere yöneldiğini belirtti.

Açıklamada, “Türkiye tek kullanımlık plastik ihracatında Çin ve İtalya’dan sonra dünyanın üçüncü büyük oyuncusu. Tek kullanımlık plastik ürün üreten fabrikalarımız hem yurt içinden hem de yurt dışından artan talebe cevap vermek için tam kapasite çalışıyor. Hijyenik, pratik ve ekonomik özellikleriyle tek kullanımlık plastik ürünler tüketim rekoru kırdı” dendi.

Bu hakikaten çok talihsiz bir durum. Zira, özellikle tek kullanımlık plastiklerin yarattığı kirlilik konusunda uzun yıllardır yapılan farkındalık çalışmaları ve Çevre Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yavaş yavaş alışkanlıklarımız değişiyor, plastikten uzaklaşma yolunda adımlar atıyorduk. AB’nin plastik pipet, kulak çubuğu, tabak, çatal, bıçak, kaşık, içecek karıştırıcıları, köpük gıda kapları ve içecek bardakları gibi tek kullanımlık ürünleri yasakladığını belirten Greenpeace Türkiye’nin Mart 2019’da başlattığı ‘Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklansın!’ kampanyasına 200 bin kişi imza vermişti. Plastik kirliliğine son vermek için bağlayıcı bir uluslararası sözleşme çağrısı yapan WWF’in başlattığı küresel........

© Artı Gerçek