We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatandaş Mustafa’yı herkes tanısın

74 9 87
09.03.2020

Fırtına Vadisi’nde HES karşıtı mücadelenin sembollerinden biri olan Vatandaş Mustafa, dört ay önce hayatını kaybetti. Mustafa’nın adı, bir parkta ve anısına dikilen ağaçta yaşayacak.

Mustafa Orhan, 1935 yılının soğuk bir Aralık akşamında, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı, sonradan adı Şenyuva diye değiştirilen Çinçiva köyünde doğdu. Çocukluğu köyde çobanlık yaparak geçen Mustafa, genç yaşta tüm Karadeniz halkının kaçınılmaz kaderi olan gurbetçilikle tanıştı. Yöresindeki diğer çocuklar gibi, onun da ilk gurbet yılları İstanbul’da pastacılık mesleğini öğrenerek geçti. Mustafa İstanbul’da bir süre pastacılıkla uğraştıktan sonra, askerliğini yapmak için Gelibolu’ya gitti. Askerlik bitince ailesinin işleri nedeniyle bir dönem Eskişehir’de yaşayan Mustafa, 1960’lı yılların başında Erzurum’da kendilerine ait olan Tahran Pastanesi’nde mesleğine devam etti. Daha sonra Erzurum’da Lale Pastanesini işletmeye açan ailesiyle birlikte 1983 yılına kadar Erzurum’da yaşadı. 1983 yılında Samsun’a taşındı. Samsun’da eski Valilik Binası karşısında Lale Pastatesi’ni açtılar. Yaklaşık 3 yıl sonra da İstiklal Caddesi’ndeki Kuğu Pastanesi’ni hizmete soktular.

Tüm bu yıllar boyunca, Mustafa’nın aklı doğduğu topraklarda, çocukluğunu geçirdiği Fırtına Vadisi’ndeydi.

Fırtına Vadisi akıldan çıkacak gibi de değildi hani…

Denizden başlayıp Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarına kadar uzanan Vadi, eşsiz doğal güzellikleriyle dünyada koruma altındaki 200 ekolojik alandan biriydi. Vadinin hayat kaynağı Fırtına Deresi’nin yarattığı sulak ortam, birçok canlı türünün varlığını sürdürme nedeniydi. Dünyada ender sayıda bulunan, Kanada gibi soğuk ülkelerden gelip sadece Fırtına Deresi’nde yumurtlayan Deniz Alası, Kaçkarların eteklerinde yaşayan Dağ Horozu, Kafkas Ur Kekliği ve daha pek çok nesli koruma altında canlıya kucak açan Vadi, doğanın koynunda gizli bir cennetti. Remzi Kazmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği belgeselde de dendiği gibi; Fırtına Vadisi, yüzyıllardır insanına bir ana şefkatiyle sahip çıkmış, aç koymamış, cömert davranmış, mutlu etmiş. İnsanlar da buna karşılık yıllarca Vadi’nin suyunu, ağacını, çiçeğini, ormanını, hayvanını korumuş. Bu vadi insanların evi olmuş, yurdu olmuş.

‘SOYADIMIN NE ÖNEMİ VAR?!’

Mustafa 2000’lerin başında koşarak döndüğü Fırtına Vadisi’nde olan biteni görünce büyük bir hüsran yaşadı. Vadinin üzerinde kara bulutlar dolaşıyordu. Mustafa’nın yıllarca çobanlık ettiği, meşakkatini çektiği, doyasıya yaşadığı yöreye birileri gelmiş, selam dahi vermeden HES için kazma vurmak istemişti.

Fırtına Deresi üzerine yapılmak istenen HES inşaatı için dinamitlerle yol açılıyor, ağaçlar kesiliyor, derenin içine atılan kaya, moloz ve toprakla suyun yönü değişiyordu.

HES........

© Artı Gerçek