We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tarım zehirleri yüzünden toprağımızı kaybediyoruz

79 2 178
17.02.2020

17.02.2020 00:05

Tarım zehirleri yüzünden toprağımız fakirleşiyor, suyumuz kirleniyor ve verimlilik düşüyor. Oysa toprağı besleyen tarım yöntemlerine başvuran çiftçinin tarım zehrine ihtiyacı kalmıyor.

Türkiye’de 2014-2018 yılları arasında, tarımda böcek, mantar, ot gibi canlılara karşı kullanılan pestisitlerin, yani ‘tarım zehirlerinin’ oranı yüzde 51,10 arttı. Buna karşılık verim artışı buğdayda sadece yüzde 14,17, sebzede yüzde 7,82, ayçiçeğinde yüzde 6,4, patateste yüzde 4,4. Mercimekte ise yüzde 3’lük ürün kaybı var. Yani tarım zehirleri iddia edildiği gibi bir verim artışına neden olmuyor. Çünkü sadece zararlıları değil, faydalı böcekleri, mikroorganizmaları ve tozlaştırıcıları da yok ederek doğanın dengesini bozuyor. Direnç geliştiği için çiftçi her yıl, bir önceki yıldan daha fazla ve daha etkili tarım zehirleri kullanmak zorunda kalıyor. Toprağı, suyu, tüm canlıları ve insanları zehirleyen bir kısır döngü bu.

Çin’de hükümet tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, tarım zehirleri ve diğer kirleticiler nedeniyle 26 milyon hektar tarım arazisi kontaminasyona uğradı; bu nedenle tarıma elverişli arazilerin yüzde 20’si tarım yapılamaz hale geldi.

Yani tarım zehirleri sayesinde karnımız doymuyor, tarım zehirleri yüzünden gıdamızın kaynağı olan toprağımızı kaybediyoruz.

ABD’deki Rodale Enstitüsü’nün geçmiş yıllarda yaptığı karşılaştırmalı verimlilik araştırmaları, organik üretimdeki verimin konvansiyonel tarımı yakaladığını, hatta kuraklık olduğunda organik üretimdeki verimliliğin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İklim kriziyle beraber ülkemizde de kuraklık giderek artıyor. Dolayısıyla organik tarım sadece sağlık açısından değil, verimlilik açısından da çiftçi için tek yol gibi görünüyor.

Buğday Derneği’nden Oya Ayman, maalesef son 50-60 yıldır tarımsal üretimde böceklerin ‘faydalı’ ve ‘zararlı’ diye ayrıldığını, oysa faydalı böceklerin beslenmesi için ‘zararlı’ diye nitelenen böceklere ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve zehirli tarımın yıllar içerisinde verimlilik kaybına neden olduğunu söylüyor: “Tarım zehirleri yüzünden toprağımız fakirleşiyor, suyumuz kirleniyor ve bir süre sonra ürün kaybı oluyor. Çünkü bir ürünün sağlıklı olabilmesi için topraktan doğru beslenmesi gerekiyor. Topraktan doğru beslenemeyen üründe dışarıdan müdahaleye gerek duyuluyor. Tarım zehirlerinin kullanılmadığı onarıcı tarım, organik tarım ve biyodinamik tarım gibi yöntemler toprağı besliyor ve biyoçeşitliliği artırıyor. Bu yöntemlere başvuran çiftçinin tarım zehrine ihtiyacı........

© Artı Gerçek