We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sonumuzu Korona olmasa da bencillik getirebilir

126 8 22
16.03.2020

Panik alışverişi yüzünden günlük ihtiyacımı bile süpermarketten karşılayamadığımı görünce -Korona yüzünden olmasa bile- açlıktan ölebileceğimi düşündüm.

“Süpermarkette tuvalet kâğıdı almak için sıraya giren insanların bile, neden tuvalet kâğıdı aldıklarına dair bir fikirleri yok” dedi Singapur’da bir profesör.

Bunun adı ‘Panik Alışverişi.’

Ve sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde rastlanan bir davranış.

Geçenlerde bir köşe yazarı, Türkiye’de boşalan raflara dair yazısını iktidara bağlamış, insanların marketleri boşaltma nedeninin iktidara duyulan güvensizlik olduğunu kendinden çok da emin bir şekilde yazmıştı.

Ülkede aksi giden pek çok şey iktidar ve politikaları kaynaklı olsa da insan muhakemesini yitirmemeli. Panik alışverişi ne sırf bize has ne de dünyada sadece bizim marketler boşalıyor.

Öte yandan, panik alışverişinin müsebbibi iktidar olmasa da buna son vermek, fırsatçıları ve stokçuları durdurmak ve dahası panik alışverişine karşı farkındalık yaratmak yine iktidarın elinde.

Koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan panik alışverişi yüzünden örneğin Avustralya’da, ülke genelinde tuvalet kâğıdı ve ekmek sıkıntısı yaşandı; büyük süpermarketler talebe yetişemedi. Süpermarketlerde kavgalar çıktı. Ülkede 460 ilaç ve aşının tedariki konusunda sıkıntı yaşandı. Bazı ilaç firmalarının sadece 2-3 aylık stoku kaldığı yazılıp çiziliyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’da evlerinde stok yapmak isteyen insanların süpermarketlere akın etmesiyle temizlik ve sağlık ürünlerinin........

© Artı Gerçek