We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Salgının en çok mağdur ettikleri: Kanser hastaları

69 7 26
20.04.2020

Kanser hastalarının tedavi ve kontrolleri için hastaneye gitmeleri gerekiyor. Gitseler dert, zira virüsle enfekte olma riski var; gitmeseler ayrı dert çünkü tedaviye geç kalabilirler.

Uzmanlar, COVID-19 enfeksiyonunun kanser hastalarında daha ciddi seyredebildiğini, kanserin, tedavisinin ve altta yatan başka sağlık sorunlarının kanser hastasında enfeksiyon ihtimalini artırabildiğini söylüyor.

Hal böyleyken, salgın patlak vermeden önce kanser teşhisi konan, tedavisine başlamak üzere olan, başlayan veya tedavisi bitip de kontrollerini yaptırması gereken hastalar büyük bir endişe içinde.

Semra’nın babası kanser hastası. Tedavi olsa da kısa bir süre önce hastalığın nüksettiği anlaşıldı. Yeniden kemoterapi alması gerekiyor. COVID-19 salgınından hemen önce tedavi göreceği hastane belliydi. Ama doktora veya doğru bilgiye ulaşamıyor. Kimi “Doktor evde idari izinde”, kimi ise “Virüs kaptı” diyor. Yerine bakan doktor ise Semra’nın babasının kronik rahatsızlıkları olması nedeniyle “Tedavi için bir süre bekleyelim” diyor. Bu belirsizlik içinde bir aydır bekliyorlar.

Mustafa, metastazlı kanser hastası. Çapa’da tedavi görüyordu. Kemoterapi değil ama onun ayarında bir ilaç tedavisi: Radyonuklid lutesyum. Hastalığı tekrar ilerlemeye başladığı için, doktoru ilacı bir seans daha verecekti. Bunun için, nefrolojinin kan testi yapıp böbreklerinin durumuna bakması ve onay vermesi gerekiyordu. 17 Mart’ta nefroloğuna gittiğinde bölümün kapandığını, doktorun da üç hafta izin aldığını öğrendi. Sonradan ulaştığı doktoru, “Ay başını bekleyelim” dedi. Nisan başında doktor bu kez, ilacın yurt dışından gelmesinin en az 15 gün aldığını, bölüm kapandığı için de tedaviyi yapamayacağını söyledi. Yani kanser hastası gerekli tedaviyi alamadı. O ara, Mustafa’nın kemiklerinde kanser nedenli ağrılar başladı. Onkoloğu “Radyoterapi verilebilir” dese de nereye gidecekti? SGK’yı aradı; gittiği hastanenin pandemi hastanesi olduğunu öğrendi. “Size dosya açalım, geri döneceğiz. Siz de bu arada hastaneleri arayın sorun” dendi. 10 gün oldu, arayan soran yok. Mecburen bulup buluşturup özel hastaneye yollandı, şimdi radyoterapi görüyor. Peki ya gerekli parayı denkleştiremeseydi?

‘DEĞİL HASTANEYE GİTMEK, BALKONA ÇIKMAYA KORKAR OLDUM’

İzmir’de yaşayan 40 yaşındaki Nimet’e Şubat 2019’da meme kanseri........

© Artı Gerçek