We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Anadolu’da kız çocukları dansla güçleniyor

52 6 15
24.02.2020

‘Urban Spirit-Hip Hop Ladies’ oluşumu ile danstaki ayrımcılık vurgulanırken, dansla birlikte kız çocukları ve kadınlara kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir platform sunuluyor.

Duygu Etikan 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Oldum olası dansa meraklıydı. Çocukken televizyonda izlediği sanatçıların kliplerindeki dansları öğrenmeye çalışıyor, evdeki odasında gördüğü tüm hareketleri çalışıyordu.

Duygu Lise 1’deyken, beden eğitimi öğretmeni ona Türkiye çapında liseler arasında düzenlenen bir dans yarışmasından söz etti. Duygu dans ediyordu ama o güne kadar bir dans eğitimi almamıştı. Yine de arkadaşlarıyla beraber kendi koreografisiyle katıldığı yarışmada ilk yıl Türkiye üçüncüsü olurken, ertesi yıl Türkiye birinciliğini elde etti. Ailesinden okul müdürüne herkes şaşırmıştı çünkü diğer okullardan katılan tüm grupların profesyonel koreografı vardı.

Duygu böylece, dansın ‘gördüğü hareketleri yapmak’tan çok öte olduğunu fark etti. Ailesi de onu bu yönde gelişmesi için hep destekledi. O dönem YouTube bile yoktu; Duygu çoğunlukla R&B ve hip hop dinliyor, tekrar tekrar TuPac belgeselini izliyor, tüm konser DVD’lerini alıp koreografileri ezberliyordu.

Hip hop dansın yaygın olmadığı bu dönemde, Duygu modern danstan caz dansa ve doğaçlama atölyelerine, farklı dans kurslarına giderek kendini geliştirdi. Bu arada sportif faaliyetlerde de yer alıyordu; monopalet tekniği kullanan bir yüzme takımında ve okulun voleybol takımındaydı. Dersleri de çok iyi olan Duygu, liseyi ikincilikle bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Modern Dans Bölümü sınavlarını kazanamayınca, “İkinci tutkum” dediği sinema televizyon okumaya karar verdi. Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’ne burslu olarak girdi.

Duygu dokuz yıl önce adımını attığı üniversitede İstanbul Street Dans Karnavalı’nı düzenlemeye başladığında henüz 22 yaşındaydı. Amacı, yerli ve yabancı hip hop dansçıları her yıl bu karnavalda buluşturmaktı. Duygu, okulda başlattığı bu ufak çaplı etkinliğin bir gün bugünkü gibi sokak dansının........

© Artı Gerçek