We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alaçatı Sulak Alanı’nda yapılaşma son bulmalı!

34 5 0
30.12.2019

‘Alaçatı Kuşları’ kitabının yazarı Serap Yurdaer Erboy, 2002 yılında yerleştiği Alaçatı’da sabah yürüyüşleri sırasında, merkeze yakın mesafedeki azmağın sulak alanını keşfetti. Sörf okulları ve plajların eski güzergahında her sabah, onlarca kuşla karşılaşıyordu. 2018’in kış aylarında, arşiv oluşturmak için kuş fotoğrafları çekmeye başladı. Sabahın erken saatlerinde bölgeyi düzenli olarak ziyaret ederek, sulak alan kuşlarını ve habitatlarını izledi. Bir süre sonra, izlenimlerinin özel bir arşiv çalışmasından öteye taşınması gerektiğini düşünerek Alaçatı Sulak Alanı Farkındalık Projesi’ni başlattı.

250 hektar (2.500.000 m2) büyüklüğündeki Alaçatı Sulak Alanı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından Doğal Sit Alanı olarak belirlenen sınır içinde kalıyordu. 1975 yılında belirlenen Kıyı Kenar Çizgisi, azmağın sulak alanla buluştuğu yere kadar uzanırken, 6 Temmuz 1992 tarihli ‘Makam Olur’u ile bu kısım iptal edildi. Böylece Alaçatı Sulak Alanı, Kıyı Yasası kapsamı dışında bırakıldı. Ve ne yazık ki bu süreç, Alaçatı Sulak Alanı’nın, farklı ölçeklerdeki imar planlarında konut ve turizm tesis alanı olarak yapılaşmaya konu edilmesine neden oldu.

DAVALARA RAĞMEN YAPILAŞMA SÜRDÜ

İnsan burasıyla ilgili son 20-25 yıllık süreci takip etmekte ve anlamakta zorlanıyor. 1997'de doğal sit alanı ilan edilen alanın bu statüsü halen devam ediyor. Ancak 1975'de belirlenen Kıyı Kenar Çizgisi iptal edildi ve Kıyı Yasası’na aykırı biçimde denizin ortasından geçirildi. Neyse ki güçlü bilirkişi raporları sayesinde bu karar iptal edildi. Buna karşılık iptal edilen Kıyı Kenar Çizgisi’ni esas alan ve deniz kıyısına........

© Artı Gerçek