We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

1 milyar insan aç ama gıdada israf yüzde 30!

56 3 0
21.10.2019

Dünyada 1 milyar insan her gece yatağa aç girerken, 1 milyar insan aşırı kilolu ya da obez. Dünyadaki gıdaların yüzde 30’u israf ediliyor.

Tatlı su kaynaklarının yüzde 70’ini kullanan endüstriyel tarım faaliyetleri su kıtlığının ve su kirliliğinin başlıca nedenlerinden. Bitkilere uygulanan pestisitlerin sadece çok azı hedeflenen haşerelere ulaşıyor. Geri kalanı ise toprağa, suya ve havaya karışıyor. Dünyadaki akarsuların yüzde 43’ü pestisite maruz kalıyor.

Ayrıca, küresel çapta karbon emisyonlarının yüzde 25’inden sorumlu olan mevcut gıda sistemi iklim krizinin de başlıca faillerinden. Bu sistem öncelikle insanların ya da gezegenin değil, sermayenin ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Birkaç şirketin hakimiyetinde olan küresel pazarlar ne tür gıda üretileceğini belirlediği gibi, gıdanın nasıl üretilip dağıtılacağına da karar veriyor.

2011’de küresel tohum satışlarının yüzde 66’sını sadece 6 şirket kontrol etti. 2004 ve 2008 yılları arasında, ABD’de bitki türleri için yapılan tüm patent başvurularının yüzde 72’si üç şirkete (Monsanto, Pioneer, Syngenta) aitti. 2011’de küresel kimyasal tarım ürünü satışlarının yüzde 76’sını sadece 6 şirket, küresel tavukçuluk sektörünün yüzde 99’unu 4 şirket kontrol etti. Küresel emtia ticaretinin (tahıllar ve soya) yüzde 75’i ise sadece 4 şirketin (ADM, Bunge, Cargill, Dreyfuss) kontrolünde. En üst sıradaki ilk 10 gıda üretim şirketi küresel pazarın yüzde 28’ini kontrol ediyor.

Mevcut gıda sistemi insanların gıda hakkını güvence altına almıyor, çevreyi korumuyor. Bu sektördeki yatırımlar ve bu yatırımları düzenleyen politikalar doğrudan küçük ölçekli çiftçileri etkilese de, onları görmezden geliyor.

Greenpeace’in 2015 tarihli Ekolojik Tarım Raporu’na........

© Artı Gerçek