We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Son anketin çarpıcı sonucu, AKP’nin CHP ile birlikte düşüşü

264 16 20
wednesday

MetroPOLL şirketinin, "Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021" araştırmasının sonuçları AKP’nin önlenemez düşüşünün sürdüğünü gösteriyor.

Şirket, araştırmaya katılanlara, "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunu yöneltmiş. Bu araştırma ile AKP’nin tarihi boyunca ilk kez bir araştırmada oyunun yüzde 27'ye gerilediği ortaya konuyor.

Çıkan sonuçlar sadece AKP açısından değil, ana muhalefet partisi CHP açısından da çarpıcı bir durumun göstergesi.

MetroPOLL'ün anketinde CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı, kararsız, protesto ve cevapsız oylar dağıtılmadan önce yüzde 18.3 olarak görünüyor.

Bu oran da muhtemelen bugüne dek CHP için çıkan en düşük oy oranı olmalı.

Sonuçlar şöyle:

AKP: ',

CHP: ,3,

İYİ Parti: ,7,

MHP: %8,7,

HDP: %8,4,

DEVA: %2,2,

SP: %1,6,

Gelecek Partisi: %1,4,

Diğer: %1,

Kararsızlar: %8,7,

Protesto Oy: %6,

Cevap yok: %5,9

Bu veriler doğrultusunda Cumhur İttifakı yüzde 35.7, Millet İttifakı ise SP, DEVA ve Gelecek Partisi ile birlikte yüzde 34.2. HDP’nin de dahil olduğu muhalefet cephesine oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 42.6’ya yükseliyor.

HDP seçmeninin hayati rolünü görmemek mümkün değil.

HDP’nin olmadığı bir muhalefet cephesinin, ne kadar oy kaybederse kaybetsin, iktidar cephesi karşısında hiçbir şansı yok.

Araştırma, “Bu pazar seçim olsa” sorusu sorularak yapılmış. Yani o günkü durumu yansıtıyor. Kuşkusuz sandığın kurulmasına karar verilip seçim sürecine girildiğinde farkı sonuçlar alınabilir.

Ama bu günlerde ortaya çıkan eğilimler böyle. Ve bu sonuçlara bakılırsa AKP’nin 24 Haziran 2018 seçiminde aldığı yüzde 42.56 oranını yeniden tutturabilmesi pek mümkün değil.

Birbiri peşi sıra ortaya çıkan acil sorunlar karşısında iktidarın düştüğü çaresizlik ve attığı çoğu bilinçli tercihlere dayalı yanlış adımlar nedeniyle, bu başaşağı gidiş devam edecek gibi de görünüyor.

AKP’Yİ TERK EDEN KARARSIZLAR NEREYE GİDECEK?

Yüzde 15’lik bir kayıptan söz ediyoruz.

Kararsızların yüzde 8.7 ve seçimi protesto edeceğini söyleyen yüzde 6’lık oranın toplamı olan yüzde 14.7 aşağı yukarı AKP’yi terk eden bu seçmenlerden oluşuyor.

Başka araştırma şirketlerinin yaptığı kamuoyu yoklamalarında da kararsızlar denilen AKP’ye ya da MHP’ye oy vermek istemeyen seçmenlerin, yaklaşık aynı oranlarda olduğu görülüyor.

Normalde, iktidarın baş aşağı düşüşe geçtiği bu gibi........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play