We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Oksimoron…

39 11 0
06.08.2021

2000’li yılların başlarıydı. Günün birinde evime, eski bir Maocu örgütten üç arkadaş ziyarete geldi. Biri çok eski, sevdiğim bir arkadaşımdı. Diğer ikisini de tanırdım. Hoşbeşten sonra bana bir öneride bulundular. Hareketlerinin çıkarttığı dergide yazar mıydım? Söylediklerine göre eski sekter tutumlarını bir yana bırakmışlardı, artık bir “aydın açılımı” içindeydiler. “Yazarım ama benim yazdıklarımı basmazsınız” dedim. “Basarız” diye ısrar ettiler. “Deneyelim o zaman” dedim.

Tuttum, derginin adının oksimoron olduğunu iddia eden bir yazı yazdım. Tabii ki amacım, doğrudan derginin başlığını eleştirerek onları sınamaktı. Basmadılar. Benim yaptığım münasebetsizlikti ama onların yerinde olsam, sırf “açılım” iddiamı kanıtlamak için de olsa basardım.

Ergenekon davasının bütün hızıyla sürdüğü 2009 yılındaydık. Günün birinde bir internet sitesinin yöneticisinden bir mail aldım. “Sizi gökte ararken yerde bulduk. Bize yazar mısınız?” diyordu. Kabul ettim. “Herkesekon Örgütü” başlıklı, Ergenekon tutuklamalarını eleştiren bir yazı yazıp gönderdim.

Bu yazı da bir anlamda kasıtlıydı. Çünkü siteyi incelemiş ve Ergenekon davasını desteklediklerini görmüştüm. Yöneticiden, yazıyı basamayacaklarına ilişkin bir mail........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play