We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ODTÜ, Babacan, ifade özgürlüğü…

54 8 16
18.04.2022

Olay, basına ve medya organlarına “Babacan’ın ODTÜ’de konuşması engellendi” şeklinde yansıdı. Bence bu yanlış. ODTÜ’lü gençler, Babacan’ın ODTÜ’de konuşma yapmasını fiilen engellemiş değiller, en azından o aşamada fiilen bir engelleme yapılmamış. Sadece Babacan, “olay çıkması” ihtimaline binaen ODTÜ’de konuşma yapmaktan vazgeçmiş. Hemen belirteyim ki, protestoda bulunmak da bir ifade özgürlüğü hakkıdır. Arkadaşlar bu haklarını kullanmışlar. Fiili bir engelleme söz konusu değil.

Ne var ki bir kısım ODTÜ’lü öğrenci, haberi “Babacan ODTÜ’de konuşturulmadı” diye veren bir kısım medyayı doğrular şekilde, “ODTÜ’de konuşmasına izin vermedik” beyanında bulunmuş. Protesto bir hak olmakla birlikte, “izin vermemek” bir hak ihlalidir. Ne olursa olsun, kim olursa olsun, bir kişinin ifade özgürlüğü engellenemez. Ayrıca, bu gençlerin, “toplantı yasaklayan” ya da “toplantıların yapılmasına izin veren veya vermeyen” Valilik gibi özgürlük karşıtı makamların rolüne soyunmaya kalkmaları iyice yanlış ve saçmadır. ODTÜ’lü gençlerin, bunun yerine, ODTÜ’de konuşacak herkese kendini serbestçe ifade etme olanağı (elbette karşılığında fikirlerin protesto edilmesi hakkını saklı tutmak şartıyla) vermeleri gerekirdi.

Üstelik bazı gençler, videosunu da izlediğim gibi, “ODTÜ faşizme mezar olacak” sloganı atmışlar. Birincisi, Babacan faşist değildir; ikincisi “faşist” olsa bile kimse mezara gömülmeyi hak etmez (Geçerken, günümüzde “faşizm” kavramının iyice amorflaştığını, bir teorik saptama olmaktan çıkıp küfür ya da yafta niyetine kullanıldığını belirteyim). Hele devrimcilerin “mezarcılığa” soyunması iyice gariptir. Süleyman Demirel’in vaktiyle, bir gazetecinin “Ege bir Yunan gölü müdür?” sorusu üzerine verdiği, “Ege bir Yunan gölü değildir; Ege bir Türk gölü de değildir; velhasıl Ege bir göl değildir” cevabını kendimize örnek alırsak, “ODTÜ bir faşist mezarı olamaz; ODTÜ Babacan’ın mezarı da........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play