We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kalıplar… Kalıplar…

32 9 1
07.09.2021

Yanlış fikirlerin, yargıların, önyargıların, yanlış dil kullanımlarının ve kalıp sözcük ya da deyişlerin yayılma hızı, tutunması ve direnci herhangi bir virüsten daha fazladır. Hele televizyon ve sosyal medya çıktıktan sonra.

Televizyon haberlerinden başlayalım.

polis tarafından kıskıvrak yakalandı

Yani bu öyle bir polis ki, mutlaka kıskıvrak yakalıyor. Görevi de kıskıvrak yakalamak zaten. Sadece yakalarsa polis olarak görevini layığınca yerine getirmiş olmayacak.

etkisiz hale getirildi

Ne oldu? Sözü edilen kişinin eli ayağı bağlanıp kıpırdayamayacak hale mi getirildi? Kolları mı kırıldı. Artık hayatı boyunca herhangi bir şeye etkide bulunamayacak mı? Yoksa öldürüldü mü? Galiba sonuncusu. Öldürüldüğüne göre artık etkili olamayacak. O zaman neden “öldürüldü” denmiyor peki? Öyle ya, devlet öldürmez, sadece etkisiz hale getirir! Siz gerisini anlayın artık.

bütün çabalara rağmen kurtarılamadı

Şüphesi olan mı var? Biri bir kaza geçirmişse ya da yaralanmışsa tabii ki onu kurtarmak için her türlü çaba gösterilecektir. Peki, bu neden her seferinde belirtilir? İnsanları her türlü şüpheden azade kılmak için olmalı. Yani devlet ya da onun sağlık kurumları hakkında herhangi bir şaibe kalmasın isteniyor. Demek ki “her türlü çabanın” gösterilmediği durumlar olabiliyor ki, bunu belirtmek gereğini hissediyorlar.

cansız bedenine ulaşıldı

Neden “cansız beden” deniyor? “Canlı bedenine ulaşıldı” diye bir deyiş yok örneğin. Galiba “cesedine ulaşıldı” dememek için. Ceset, irkiltici bir deyiş. Bunun yerine “cansız beden”i bulmuşlar ama bu da biraz komik kaçıyor doğrusu. “Ölü bedenine” dense, o da olmaz. Eh ne yapalım, buna da katlanacağız ister istemez.

sözde bölge sorumlusu

En gülünesi deyişlerden biri. “Sözde” olduğuna göre demek örgütün gerçek bölge sorumlusu değilmiş. Ben sanığın yerinde olsam bunu masumiyetimin kanıtı olarak gösteririm. “Efendim, belirtildiği gibi ben sözde sorumluyum, yani gerçek sorumlu değilim” derim yargıca.

hain darbe girişimi

Bu da devletin zorunlu kıldığı kalıplardan biri. Geçen gün bir TV kanalında bir muhabir haberi verirken “hain”i söylemediğini fark etti ve telaşla geri dönüp, bu sefer “hain darbe girişimi” diye düzeltti.........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play