We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Yetmez Ama…' Yetti!

61 12 19
19.10.2021

Ahmet Nesin’in, geçen hafta Artı Gerçek’te çıkan, yazarlarımızda nadir rastlanan, ‘Yetmez ama evet’çiler tamam da ya benim gibi sessiz kalanlar başlıklı özeleştirel yazısını okuyunca bu hafta yazmayı düşündüğüm “Proletarya Diktatörlüğü” yazısını bir hafta daha ertelemeye karar verdim.

Ahmet Nesin’in yazdıklarından, 2010 referandumunda AKP’ye, yalnızca “yetmez ama evetçilerin” değil, boykot tutumlarıyla sol hareketin bir kesiminin ve Kürt hareketinin de yardımcı olduğu sonucu çıkıyordu. Tam on ikiden isabet. Bu aymazlığa kendimi ve benim gibi anarşistleri de ekleyeyim.

AKP’ye, oligarşik iktidarını sağlamlaştırma yolunu açan 2010 yılı referandumunda, doğru tutum olan “hayır” oyu vermeyenler birkaç kesimden oluşuyordu.

Bildiğimiz gibi, bu kesimlerin başında “yetmez ama evetçiler" geliyordu. Bu kesimi oluşturan arkadaşlar, oy oranı olarak fazla bir yekûn tutmasalar da, yığınların ruh halini etkilemede önemli etkenlerden birini oluşturuyorlardı.

O sıralar bu kesim, AKP’nin “vesayet rejimi”ni tasfiye etmekte olduğu hayallerine kapılmış, liberallerin devlet yargılamalarına kuşkuyla bakan tutumundan da ayrılarak Ergenekon vb. yargılamalarını ellerini ovuşturarak izlemeye koyulmuştu. Tabii ki büyük bir hataydı bu ve bu yüzden bugüne kadar yeterince, hatta fazlasıyla eleştirildiler. Bugün hâlâ “tevilli ikrar” tutumu içinde olsalar da, artık onlara daha fazla yüklenilmemesi gerektiğini ve Ahmet Nesin’in yaptığı gibi projektörü,........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play