We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Darbeye karşı olanlar demokrasiden yana mı?

177 3 27
23.05.2020

Bu darbe ihtimallerine, kimden, nereden gelirse gelsin, çok ilkesel olmasa da, karşı çıkacak yegane kesim muhtemelen Kürtler.

Darbe, kimden, nereden gelirse gelsin, Türkiye için en kötü ihtimal.

En kötü ihtimal diyorum, darbe ihtimaline de inanmıyorum ama benim bu kanaatimin altında yatan gerekçe Türkiye milletinin demokrasi ve hukuk sevdası değil, sezgisel olarak yaptıkları bir fayda-maliyet analizi sonunda darbenin orta ve uzun vade sonuçlarının diğer tüm alternatiflerden daha kötü olabileceğini hesaplamaları demiyorum, hissetmeleri, sezmeleri.

Ancak, meselenin farklı ve sevimsiz boyutları var, açmaya çalışacağım.

CHP Grup Başkanvekili Sayın Özgür Özel’in, CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yaptıkları irticalî konuşmalarındaki ifadelerden birileri “darbe çağrısı” üretmeye çalışıyor, kanallara cezalar verildi; ben söz konusu iki kişinin de kafasından darbe çağrısının geçmediğini düşünüyorum.

Ama, mesele bu kadar basit değil.

İki hayali ve gerçekleşeceğini ummadığım, istemediğim senaryo sunacağım.

Türkiye’de zamanında ya da erken bir seçim sonucunda Erdoğan Cumhurbaşkanlığını, Cumhur ittifakı da TBMM’de çoğunluğu kaybetse, bir sosyal demokrat aday da Cumhurbaşkanı olsa;

O gece de, olmaz ya asla, hayali ve senaryo dedim, TSK içinde bir Reisci grup, Türkiye’nin bu ortamında, Suriye meselesi, Libya meselesi, Kürt meselesi,........

© Artı Gerçek