We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Yerli ve milli' ne demekmiş, anlaşıldı mı?

165 5 11
06.08.2022

Son zamanlarda başta Erdoğan’dan çok duyduğumuz “yerli ve milli” değerlendirmesi ne demektir aslında, üzerinde acaba yeterince düşündük mü, yoksa “işte öyle bir laf” deyip geçiştirdik mi?

Milli şayet ulusal demek ise “yerli ve milli” kavramsal anlamda biraz tuhaf durmuyor mu?

Yerli olan zaten milli (ulusal), milli (ulusal) olan da bir ölçüde yerli değil midir zaten?

Bazı düşüncelerimi açıklamadan (ilk kez de değil), rahmetli Erbakan’ın ünlü “Milli görüş hareketi” ifadesindeki milli ulusal anlamında mıdır, yani milli görüş ulusal (nasyonal) görüş müdür sorusunu da sormamız lazım.

Erdoğan’ın çıkardığı ve sonra tekrar giydiği “milli görüş” gömleği ulusal (nasyonal) görüş gömleği midir?

Geçenlerde Tunus’ta çok düşük katılımlı bir referandum yapıldı ve bu referandumda başka konularla birlikte şöyle bir karar da çıktı: Anayasa taslağı hazırlama sürecinde tartışmalara neden olan "Tunus'un dini İslam'dır" maddesi, yeni anayasada yer almadı. Bunun yerine yeni anayasa taslağında "Tunus, İslam ulusunun bir parçasıdır" maddesine yer verildi.”

Yukarıdaki alıntıyı bizim basından, Birgün gazetesinin internet sitesinden (27 Temmuz 2022) indirmiş olduğum haberden yapıyorum.

Bu haber bu şekliyle bizim basında doğal olarak sadece Birgün gazetesinde değil, çok yerde yer aldı.

Tamam, Anayasadan “Tunus’un dini İslam’dır” ibaresi çıkarılmış ama galiba (atlamış olma ihtimali her zaman vardır) kimse “Tunus, İslam ulusunun bir parçasıdır” ifadesine yeterince takılmadı.

“İslam ulusu” ne demektir?

Muhtemelen Arapça orijinal haberinden “İslam milletinden” böyle çevrilmiştir, ya da Tunus Fransızcanın çok yaygın kullanıldığı bir........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play