We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kürt meselesi Öcalan’sız çözülebilir mi?

168 51 49
21.09.2021

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt meselesini HDP ile çözeriz” açıklamasına HDP’li Sezai Temelli’nin “Muhatap İmralı’dır” cevabı vermesi yeni bir tartışmanın neden oldu.

Eğer Kürt meselesine sadece politik ve yasal bir mesele olarak bakarsanız, Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı doğrudur.

Ancak meseleye toplumsal ve askeri boyutu katarsanız Temelli’nin yaklaşımı doğrudur.

Bu nedenle çözümün PKK lideri Abdullah Öcalan’ı da katarak Meclis çatısı altında aranması en gerçekçi yaklaşım tarzı olacaktır.

İstanbul seçimleri öncesi Saray’ın Abdullah Öcalan’ı son bir çaresizlikle devreye sokma çabası, PKK liderinin Kürt toplumu üzerindeki etkisinin açık bir göstergesidir.

Daha ötesi, tüm kartları elinde tutmak isteyen Erdoğan’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan üzerinden Öcalan ile görüşmelere devam ettiği de herkesin bildiği bir sırdır.

Abdullah Öcalan, HDP de dahil Kürt siyasi hareketinin kurumlarının oluşup şekillenmesinde çok önemli bir rol oynamış, daha ötesinde Kürt halkının görüşlerine çok değer verdiği bir liderdir.

Hem Kürt toplumu hem de Kandil ve gerilla üzerinde etkili olacak tek şahsiyet Abdullah Öcalan’dır.

Eğer silahlar susacak ve PKK silahlı mücadeleye son verecekse, bunun yolunu açacak isimdir Öcalan. Meclis’te bulunacak bir çözüm silahı elinde tutan Kandil’in durumunu nazara almadığı için başarısızlığa mahkûm olacaktır.

Süreçte cevaplanması gereken çok sayıda sor var… Mesela PKK’nin yönetici kadrosu ve dağdaki gerillasının durumu ne olacak? Bir genel afla mı çözülecek bu süreç yoksa özel bir yasal........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play