We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mahmur Kampı T.C.’nin utanç anıtıdır!

293 43 0
11.06.2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından duyurmuştu “Milletimize güzel bir haber vermek istiyorum” diye.

Yandaş gazeteler, televizyonlar, ajanslar manşet manşet duyurdular haberi:

“Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başarılı bir operasyona daha imza atarak, terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticisi ve Mahmur genel sorumlusu ‘Doktor Hüseyin’ kod adlı Selman Bozkır’ı etkisiz hale getirdi.”

Sonra sahneye kerameti kendinden menkul “terör uzmanları” çıkıp Mahmur Kampı’nın nasıl bir “terörist yuvası” olduğunu anlattılar:

“Mahmur Kampı Kandil’in kuluçka yuvasıdır”, “Burada terör örgütü sivil halkı kullanarak faaliyet yürütüyor”, “Mahmur, Kandil ve Sincar gibi terör örgütünün sözde üst yöneticilerinin, sözde beyin takımlarının merkezi durumunda”, “PKK, Mahmur’u kendi kampı gibi kullanıyor”.

İyi de pek kimse çıkıp anlatmadı Mahmur Kampı’nın neden ve nasıl kurulduğunu, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ve onların çocuklarının Irak Kürdistanı’nın başkenti olan Erbil’e yaklaşık 100 kilometre mesafedeki kampta ne işi olduğunu.

İlk kez Mahmur Kampı’na gittiğimizde çok şaşırmıştık; çünkü kamptakilerin bir kısmını Türkiye’nin özellikle Irak sınırındaki köylerinden tanıyordum.

Özellikle 1990’lı yıllarda Kürt sorunun çözümü için “savaş konsepti” bir devlet politikası olarak benimsenmesiyle, zaten sorunlu olan yaşamları bir cehenneme dönmüştü.

Her gece köyleri basılıyordu, köy meydanlarında erkekler çırılçıplak dolaştırılıyordu.

Kar üzerinde saatlerce bekletilirken evleri basılıyor, kapıları kırılıyor, odaları, mutfakları adeta talan ediliyor, evleri gelişigüzel taranıyor, işkence görmemiş insan bırakılmıyordu.

Çünkü “devlet terörist arıyor”du, amaç “PKK’nin kökünü kazımak”tı.

Köylerin çoğunda gıda ambargosu vardı. Kimiz bir aylığına kaç kilo un, kaç kilo şeker alacağı köye en yakın karakol tarafından belirlenmişti.

Herkesin ununun, şekerinin çuvalına kime ait olduğuna dair işaretler konuluyordu askerler tarafından. Hatta bir keresinde üzeri yağlı boyayla işaretlenmiş yarım kilo teneke helva kutusu bile görmüşlüğümüz vardı.

Zaman zaman köyleri top........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play