We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yepyeni bir öneri: F-31 yapılsın

56 6 2
21.07.2022

Batan ekonomiyi filan konu etmeyelim hiç olmazsa bu yazıda, çünkü “Faiz sebeptir” lafı sürdükçe (ki süreceği anlaşılıyor) o konu bit-miş-tir.

Üstelik kimi AKP’li milletvekilleri “2 kilo domates yerine 2 tane alın” diye çözüm bulmaktadır, kimimiz de “kol kırılır yen içinde” deyip içine atmaktadır. Çünkü ekonomik sıkıntıda biz bizeyiz, en olmazında.

Fakat Tek Adam Rejimi’nin dış politikası öyle değil; orada acı çekmek yeterli olmuyor. Bi de el aleme rezil oluyoruz. Çok değil, sadece bu ayın başından bu yana minimum 4 sefer rezil olduk el aleme. Tarih sırasına göre gidersek:

***

1) Meşhur Madrid toplantısı.

Evvelki hafta da yazmıştım, CB Erdoğan oradaki basın toplantısında aynen şöyle demişti:

Hiç şüphesiz bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. PKK ve uzantılarıyla mücadelede tam işbirliği, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede dayanışma, PYD, YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü. İsveç’in verilmiş olan sözü şudur; 73 teröristin Türkiye’ye iadesi.

Oysa, Üçlü Memorandum’da yazan şundan ibaretti: "Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin beklemedeki sınır dışı ya da iade taleplerini süratle ve detaylı olarak ele alacaktır". Dahası, aynı akşam İsveç Adalet Bakanı Johansson bir yazılı açıklama yaparak şöyle demişti:

"İsveç vatandaşı olmayan kişiler, diğer ülkelerin talebi üzerine, ancak İsveç yasaları ve Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’yle uyumlu olması koşuluyla iade edilebilir". Yani adamlar işin ta başından çok açık oynamışlardı.

Nitekim son olarak (16 Temmuz) İsveç Yüksek Mahkemesi, Türkiye’nin “FETÖ üyesi” olmakla suçladığı bir kişiyi geri vermeyi reddetti. Çünkü Türkiye iadeye gerekçe olarak, sanığın Bylock kullandığını, bir bankada hesabı olduğunu ve FETÖ’yle bağlantılı bir vakfın üyesi bulunduğunu ileri sürmüştü ve Mahkeme bunların bir kişinin suçlu olduğuna karar vermek için yeterli olmadığına, üstelik her iki ülkede birden suç teşkil etmediğine hükmetmişti.

***

2) Harita meselesi.

Buna da geçen haftaki yazının sonunda değinmiştim. MHP’nin yan........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play