We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasal İslam’ın Müslümanları dinden soğutma rehberi

89 15 41
14.04.2022

Eğer hakiki Müslümanlara deseydiniz ki Siyasal İslam iktidara gelirse şöyle şöyle yapar, asla ve kat’a inandıramazdınız. Bu nedenle, şimdi AKP’nin iktidara (hem de 20 yıldır) gelmiş oluşu Türkiye için büyük şanstır. Çünkü ülke bu sayede aşılanmıştır. Hem de, bağışıklığın kalıcılaşması için durmadan tekrarlama gerektiren bir durum değil bu; aynen kızamık gibi 1 dozun ömür boyu yetmesinden bahsediyoruz.

Tabii ki bu iktidar, devletin kurumlarını ve özellikle de adaleti feci biçimde tahrip etti. Ama bu devlet neresinden baksan yedi asırlık devlet. Üstelik her aşı kızarıklık, ateş, titreme yapar; şimdi onları yaşıyoruz. Önemli olan tek şey şudur ki, bundan sonra Siyasal İslam’ın iktidarın yakınından bile geçmesi olayı bitmiştir.

Yılbaşından bu yana bikaç örnek verelim. Önce, klasik Ramazan durumları.

***

Bursa Büyükşehir Belediyesinde yemekhane ve çay ocağı Ramazan nedeniyle kapatıldı.

Biraz daha insaflı örnekler de mevcut: İstanbul Maltepe’de lise müdürü talimat yayınlıyor: “Oruç tutamayan arkadaşların ve personelin yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını mutfak bölümünde gidermeleri…”.

Kocaeli’ndeki Gebze Teknik Üniversitesi de fena değil: Öğle yemeği çıkarılan personelin Ramazan’da iftardan “misafir ücreti” karşılığında yararlanabileceğini duyuruyor.

***

Ramazan 12 ay içinde sadece 1 ay. Oysa, madem eğitimden söz ettik, Siyasal İslam’ın kalıcı kılmak istediği durumlara bakalım:

Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu'nda okul müdürü H.A. öğretmenlere, “kız ve erkek öğrencileri ayrı ayrı oturtun” talimatı gönderiyor. Tepkiler artınca MEB 23 Mart’ta H.A.’yı açığa alıyor. 28 Mart’ta da “Devam eden soruşturmanın çalışmasını engellemediği” gerekçesiyle göreve iade ediyor.

Daha “radikal” bir harem-selamlık haberi İzmir'in Kemalpaşa ilçesinden. Bir lise ve bir ortaokulda müdürler öğretmenlere “kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda ders görmesitalimatını veriyor.

Ankara’da Kur’an kursu sayısı anaokulu sayısını geçmişken, 2020 itibariyle ülkede 82 hukuk fakültesi varken ve Diyanet Başkanı Prof. Ali Erbaş Ocak 2019 itibariyle dinî yüksek öğretim yapan fakültelerin sayısını 105 olarak açıklamışken, Diyanet Akademisi Kanunu TBMM’den 278........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play