We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kemalizm’in 100 yılda yapamadığını AKP 20 yılda becerdi

157 14 37
04.08.2022

Eski cumhurbaşkanı ve AKP kurucusu A. Gül çok önemli bişey söyledi:

"Eğer kendinizi bir dinin temsilcisi veya partinizi bir din partisi gibi sunmaya başlarsanız bütün bu yanlışlıklar, noksanlıklar sonunda dine atfedilir (…) dinin herhangi bir şekilde araçsallaştırılmasına asla fırsat vermemek gerekir”.

Papa’nın, “Kilise, Kanada’da Yerli çocuklara soykırım yaptıdediği bi devirde bizim din ve devlet büyüklerimizin neler deyip yaptıklarından bir demet sunayım. Sunayım ki, AKP’nin yarattığı reaksiyon sayesinde devlet’in din vesayetinden kurtarılması (= laiklik) süreci nasıl ete kemiğe bürünmekte, görülsün.

Veya, can arkadaşım Bülent’in darb-ı mesel değerindeki ifadesiyle baştan söyleyelim: “Kemalizm’in 100 yılda yapamadığını AKP 20 yılda becerdi.”

***

Resmen suç işliyorlar.

5237 sayılı TCK Md. 215: “İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demekte.

Suç işleyen imamları destekliyorlar ve bişey olmuyor. Oysa bir Kürt yurttaş, akrabası bir PKK’linin cenazesine gitti mi, suçu övmek suçundan 20 yıl hapis talebiyle yargılanıyor.

"Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık" diye kadınları hedef alan İmam H. Konakçı’ya AKP MKYK Üyesi M. Birinci destek veriyor ve kendisine hiç sorgu-sual edilmiyor.

Vaaz verirken “Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin!” diye doktorlara saldıran ve ancak kamuoyu büyük tepki verdikten sonra açığa alınan İmam A. Gür’e Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı H. İğdi destek ziyaretinde bulunuyor.

AKP Genel Bşk. ve CB Erdoğan 4 Haziran 2022 Kızılcahamam konuşmasında, “(2013 Gezi’de] Camilerimizi yaktılar!” diye ilan ederek hem TCK Md. 216’yla yasaklanan “kin ve düşmanlığa alenen tahrik”i, hem de yine TCK Md. 122’deki “nefret ve ayrımcılık”ı akla getiriyor.

Oysa böyle bir iddiayı CHP’li Milletvekili B. Bulut “Hangi illerde hangi camiler yakılmıştır?” diye CİMER’e soruyor, 2 aydır cevap yok. İBB itfaiyesi “O tarihte cami yangını ihbarı yok” diye bildiriyor. Diyanet’e bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı, "Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği'nden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz" diyor.........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play