We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

K. Suriye’den sonra ikinci 'adı konmamış ilhak'ımız hayırlı olsun: KKEC

155 11 27
02.06.2022

Ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz " gibilerden komik bir gerekçeyle şu anda yine Suriye operasyonu hazırlığı yapan Tek Adam Rejimi, Suriye’nin kuzeyini adını koymadan ilhak etmiş vaziyette. Ne kadar sürer bilinmez, fakat durum malum.

Ama Türkiye’de şu anda herkesçe malum olmayan başka bir durum var: Bugüne kadar biz Türkiyelilerin büyüklük kompleksimizi tatmin aracı (yani manevi koloni) olarak kullandığımız KKTC’yi artık CB Erdoğan “adı konmamış ilhak”a götürüyor. KKTC yerine KKEC yani Kuzey Kıbrıs Erdoğan Cumhuriyeti oluşmakta.

***

Yöntemin uygulanması basit: KKTC’deki yönetime Ankara’dan başka siyasi dayanağı olmayan kişileri getirmek. Dolayısıyla, KKTC siyasetinde Ekim 2020’den beri titizlikle uygulanan bir “model” var:

a) İki toplumlu ve iki bölgeli federasyon çözümü arayan Mustafa Akıncı’nın yerine, (TC’de vatandaş yapılan Suriyeliler gibi) vatandaş yapılmış Türkiyelilerin blok etkisiyle "Türkiye’nin adamı” olarak Ersin Tatar cumhurbaşkanı seçtiriliyor;

b) Erdoğan’a biat konusunda kendini kanıtlamış birileri saptanıyor ve E. Tatar onu başbakan yapıyor; ardından da bu kişi parti başkanlığına getiriliyor. Yani, Kıbrıslı gazeteci Hasan Kahvecioğlu’nun deyimiyle istim arkadan geliyor.

Çok özet olarak örnek verelim: CB Erdoğan’ın (sakın adı yüzünden olmasın?) hiç hazzetmediği bilinen Faiz Sucuoğlu’nun önce başbakan olması önleniyor, sonra en yüksek oyu aldığı için mecburen atanınca üç ay içinde üç defa istifa ettiriliyor, sonunda pes ettirilip yerine bu 12.05.2022’de Ünal Üstel getiriliyor. Üstel ki, ülkenin en büyük partisi UBP’nin bir önceki kurultayında 2.706 oy alan Sucuoğlu karşısında 575 oy alarak beş aday arasında beşinci olmuş. Hatta, son UBP kurultayında aday bile olmamış.

***

Mülkiye’de okurken iki yıl ara verip mücahitlik de yapmış olan Kıbrıslı tecrübeli gazeteci Metin Münir yazıyor: “[Erdoğan] askerin kendisine ve dinci partilere yaptığını şimdi Kıbrıslı Türklere yapıyor”. Sucuoğlu’na yapılanları anlattıktan sonra şöyle diyor:

Daha derinlere bakıldığında görülen, Ankara’nın KKTC’deki siyaset ve hukuk düzenini değiştirip Türkiye’dekine benzer bir düzen getirme arzusudur. Bu düzen yürütmenin egemen ve keyfi olduğu, yargı bağımsızlığının olmadığı, medyanın yürütmenin kontrolü altında bulunduğu, dinin ağırlığını hissettirdiği bir düzendir. Bunun için UBP’nin tamamen ele geçirilmesi lazım. Sonra adı konmamış bir ilhak gerçekleştirecek ve KKTC Türkiye’nin adı ilan edilmemiş bir ili olacak.

M. Münir’in bu iddialarını test edelim. 14.04.2022’de Ankara'da........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play