We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bodrum’daki korsan hoparlör terörü, S. Arabistan seviyesine yükselmezsek bitmez

80 9 21
14.07.2022

Böyle bir başlık atmayı bu sezona kadar düşünemezdim. Şaka olarak algılayabileceğiniz fakat gerçek olan S. Arabistan konusuna hemen geliriz, ama önce terörü anlatayım.

Aslında, “bayramınız kutlu olsun” yerine “Milleti İslam’dan soğutma programınız kutlu olsun” demek lazım. Çünkü kulak yırtıcı hoparlörlerden yükselen bildiğimiz disko müziği değil, ezan.

Çarşı içinde caminin yanından geçerken aniden bi patlıyor, sıçrıyorsun. Ama esas olay orada değil çünkü hiç olmazsa cami hoparlörü. Benim burada bahsedeceğim, geçen yılın sonunda cayır cayır neşriyata başlayan ve bu sezon bambaşka bi volümde çığrışan cami hoparlörü bile değil. Korsan bir hoparlör.

***

Evimizden yukarıda, Bodrum’a hâkim manastır tepesinin sol tarafında polis ve yargı lojmanları var. Onların üstünde sağda kaymakam lojmanı. Onun da üstünde, yine sağda, Bodrum’un en müthiş manzaralı, en eski ve kaliteli konaklama yeri Manastır Oteli.

Manastır Oteli’nin dibinde de Bodrum müftü lojmanı varmış, geçen sezonun sonunda bir vesileyle öğrendik.

Öğrendik, çünkü o kulak zarı parçalayıcı ezan sesi o lojmana monte edilmiş olan korsan hoparlörden çıkıyor ve en hâkim tepeden geldiği için bütün Bodrum’u, diğer ezan sesleriyle de birleşerek, dalga dalga kaplıyor.

Eğer sabahın dördünde yataktan fırlayarak pencereyi kapatmak istemiyorsanız, bu sıcakta pencereyi yatarken kapatmanız ve hiç sağlıklı olmayan klimayı açmanız gerekiyor.

Bütün gece elektrik masrafından ve hatta kendi uykumuzdan geçtim, esas olarak yabancı turistlerin kaldığı Manastır Oteli ne yapıyor, onu çok merak ediyorum.

Ama müdürüne soramıyorum. Hoş, bu “ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” kategorisine giriyor ama, “Hiç olmazsa sabah ezanını biraz kıstıramıyor musunuz?” diyemiyorum.

İçinde bulunduğumuz ortamda müdürün ne diyeceğini duymak istemediğim için soramıyorum.

***

Hoparlörle ezan terörünün iki tetikleyicisi olsa gerek: 1) Bodrum’u “bedroom” olarak algılamak yüzünden cezalandırma yöntemi; 2) Bedroom’u dine davet yoluyla ıslah etme yöntemi.

Oysa, çocukluğumda içime huzur yayan o yanık ezan sesinin, artık bu hoparlör terörü yüzünden, hele de böyle bir tatil yerinde, İslam’dan buz gibi soğuttuğunu bu insanlara acaba ne yapmalı da anlatabilmeli?

Acaba, acaba, Suudi Arabistan din yetkililerinin tam 1 yıl önce yaptıklarını taklit etmeyi tavsiye etmek çözüm olabilir mi?

1 Haziran 2021 tarihli Gazete Duvar haberi özetle şöyle:

Suudi İslamî İşler Bakanlığı geçtiğimiz hafta ezanın, camilerdeki tüm hoparlörlerin azami ses seviyesinin en fazla üçte biri yüksekliğinde okunması kararı aldı.

Bakan Abdüllatif El Şeyh bu kararın, ezan sesinin aşırı yüksek........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play