We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

paranın ve itirazın izinde

47 10 14
wednesday

twitter’da paylaştıkları 20’li yaş fotoğrafları telefonla değil de fotoğraf makinesiyle çekilmiş olanlar muhakkak hatırlar, sonraki nesiller bile yetişmiş olabilir. bir ara “ekonomik indirgemecilik” terimi çok revaçtaydı. sınıftan bahsedenleri suçlamak için, birçok durumda haksız yere kullanılırdı. haksız yere çünkü sınıflar arası ilişkiler, kişilerin sınıfsal konumu çok şeyi açıklar.

açıklamadığı şeyler de var tabii. örneğin aynı işyerinde, aynı işi yapan iki babadan islamcı olanın, solcu ve alevi olana göre, kızının hayatını kısıtlama ihtimali çok daha yüksek. dinsel olanları da dahil ederek söyleyeyim, ideolojik tercihler, politik kimlikler de insanların tutum alışlarını değiştirebiliyor. ama insanlar, nadiren çıkarlarına ya da daha doğru bir terimle çıkarları sandıkları şeylere aykırı hareket ediyor ve yönetenler, çıkarlarının ne olduğu konusunda yanılmıyor, o yüzden yöneten onlar zaten.

içinden kâr, para, sömürü falan geçen her şeyi küçümseyerek çıktığımız yolda, her şeyi ahlakla ve fikirlerle açıklayarak devam ediyoruz.

bunun en çarpıcı tezahürü geçmişteki akp, bugün akp-mhp iktidarının adımlarını anlamaya çalışırken ortaya çıkıyor. bunları ya ideolojik tercihlerle ya da kendini gizleme çabası olarak görmek çok yaygın, hatta çok aşırı yaygın demek haksızlık olmaz. oysa sınıfsal ilişkiler bir yana, işin içinde epeyce ekonomi var.

evet, akp diğer sağ partilerden -örneğin birçok açıdan benzediği anap’tan- farklı olarak, sadece egemenleri temsil etmiyor, ideolojik tercihleri de var; siyasal islamcı. içki içilmesin, kadınlar örtünüp eve kapansın, bölgede ihwan’la işbirliği yapılsın istiyor. (tabanının tamamı........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play