We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Korona sonrası dönemin ilk sinyalleri

84 8 5
30.06.2020

Korona sonrası dönemin tablosu, pek de otoriterizmin her şeye hâkim olacağı yönlü beklentileri doğrulamıyor gibi.

Korona sonrası dönemin ilk sinyalleri, Polonya ve Fransa seçimleri ile gelmeye başladı. Polonya’da sağcı muhafazakâr Andrzej Duda, başkanlık seçimlerini ilk turda geçemedi ve ikinci turda liberal rakibi Rafal Trzakowski ile karşılaşmak durumunda kaldı. Duda’nın C,7 oyuna karşılık, Trzakowski 0,3 aldı. Oysa seçimler ilk ilan edildiğinde Duda’nın rahatlıkla ilk turda kazanması bekleniyordu. Araya korona virüs pandemisi ve beraberinde gelen sosyo-ekonomik etkiler girdi.

Duda’nın seçimlerin son döneminde yükselttiği LGBT düşmanlığı ve “LGBT ideolojisi komünizmden bile tehlikelidir” çıkışları da ona beklediği muhafazakâr desteği getirmedi. Hatta Washington’da Donald Trump tarafından kabul edilmesiyle vermeye çalıştığı “güçlü başkan mesajı” da tutmadı. Siyasi figür olarak Ekrem İmamoğlu’nu andırdığını söyleyebileceğimiz, Varşova belediye başkanı Trzakowski’nin artan popülaritesi Duda’yı epeyce zorluyor. Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra bir konuşma yapan Trzakowski, vatandaşların X’inin değişim istediğini saptayarak, kendisini “değişimin adayı” ilan etti. Katılımın c’te kaldığı ilk turun ardından, ikinci turda ne sonuç çıkacağı merakla bekleniyor.

Polonya seçimlerine dair Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporu birçok eleştiriyi barındırıyordu. Buna göre devlet televizyonu TVP “görevdeki başkanın propaganda aracı gibi davrandı”, “yabancı düşmanı ve antisemitik ifadeler kullandı” ve “Trzakowski’yi Polonya değerleri ve ulusal çıkarlarına tehdit” olarak tanımladı. (Bir yerlerden........

© Artı Gerçek