We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 mali krizinin temel özellikleri

41 10 10
wednesday

'128 milyar dolar nerede?' tartışmaları, 2020 Kasım'ında kapıya dayanan, ertelenen, ancak 2021 Mart'ından (Naci Ağbal'ın görevden alınmasından) itibaren derinlemesine sökün neden mali krizin nedenleri üzerine bir tartışmaya dönüştü. Gerçekten de Merkez Bankası döviz rezervlerinin 2019 ve 2020 yıllarında kademeli olarak eritilmesi günümüzdeki mali krizin temel tetikleyicilerinden birisidir. Ancak bu krize biraz daha geniş bir kadrajdan bakmaya çalışmakta yarar var.

2008'de ABD ekonomisinde başlayan ve dünya ekonomisine yayılan ekonomik bunalım pandemi öncesi dönemde ‘inişli-çıkışlı durgunluk’ biçiminde 11 yıla yayılmıştır. Bu uzun süreli durgunluğu bir ‘uzun bunalım’ olarak tanımlayabiliriz. Pandemi uzun bunalımın tavan yapmasına yol açtı. Onun temel özelliklerini kesinleştirdi, yıkıcılığını arttırdı.

Kapitalizmin küresel bunalımının yansımaları ise eşitsiz biçimde gelişti. 2008-2009 döneminde hemen tüm ülkelerin ekonomilerinde reel daralma yaşanmıştı. Ancak sonrasında ABD'nin genişlemeci para politikaları doları ucuzlatınca sanayi ülkeleri bu durumdan yararlanarak toparlandılar. Sermaye maliyetleri düştü. 2013'ten itibaren Amerikan Merkez Bankası faizleri arttırmaya ve doları yeniden değerlendirmeye başlayınca sanayi ülkelerinde de zorlanmalar........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play