We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerel seçim sonrası AKP dağılır mı?..

824 49 319
28.11.2018

Geçenlerde yazdığım gibi, bu yerel seçimlerden sonra Türkiye yeni bir seçime gebe ve bu seçimlerde anayasa da beraber oylanmış olacak.

Esasında 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra o kadar çok olasılık var ki, hangi birini öne alacağımı bilemedim ama en kuvvetli olasılığı başlığa çektim. Daha önceki seçimlerde Recep Tamam Erdoğan'ın başlattığı "Eğer beni seçmezseniz" tehdidi yerli yerinde duruyor ama günümüzde çok fazla ciddiye alındığı söylenemez. Hem Erdoğan, hem AKP kurmayları, hem de yandaş çevre yavaş yavaş sona geldiklerinin farkındalar. Siyasette son her zaman başarıya orantılı bir şekilde gitmiyor, başararak da kaybedebiliyorsunuz.

Bunun en büyük örneği Almanya, Merkel yaklaşık 20 yıldır iktidarda ve 3 yıl önce önce bütçeyi sıfırladı, kâr-zarar dengesini eşitledi, sonraki 2 yılda da bütçeyi artıya getirdi. Hani derler ya, bundan iyisi Şam'da kayısı diye, öyle olması gerektiğini sanıyorsunuz. Oysa son Bayern bölgesinde yapılan seçimlere baktığımızda durum öyle gözükmüyor, hem Hristiyan Demokratlar, hem de Sosyal Demokratlar ciddi oy kaybettiler. Hristiyan Demokratlar ,5, Sosyal Demokratlar  oy kaybederken, Yeşiller %9,9 oy arttırarak seçimden büyük sürprizle çıktılar. Ülkeyi artıya geçiren bir parti nasıl oy kaybediyor derseniz, bunun siyasi ve ekonomik çok açıklaması var ama en önemlisi aynı........

© Artı Gerçek