We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İlham Ehmed'in Pentagon'dan söyledikleri...

632 59 701
30.01.2019

ABD'deki Suriye kargaşasının sürdüğü dönemde TEV-DEM eşbaşkanı İlham Ehmed, ABD'ye gitti ve Pentagon'da görüşmelere başladı. Ehmed, Pentagon'un içinden sorularımı yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta Suriye'de TEV-DEM eşbaşkanı İlham Ehmed görüşmeler yapmak üzere Amerika'ya gitti. Biz ne kadar yerel seçimler dolayısıyla başta CHP olmak üzere bütün partilerin iç yapısı allak–bullak oldu desek de ABD'de durum çok da farklı değil. Trump başka konuşuyor, Pentagon farklı, Trump'ın söylediklerini ya mahkeme yada senato toparlayıp, düzeltiyor ama sonuçta parasıyla bile olsa dünyaya hâkim olmaya çalışıyor. İşte ABD'deki Suriye kargaşasının sürdüğü dönemde İlham Ehmed, ABD'ye gitti ve Pentagon'da görüşmelere başladı. Bunun üzerine gazeteci bir arkadaşıma kendisine soru sorup soramayacağımı sordum ve 5 dakika sonra 3 soruyla sınırlı olmak üzere aşağıdaki soruları gönderdim. Bu 3 soruyu telefonla yapmayı çok isterdim, İlham Ehmed türkçe konuşabildiği için bu gazeteciliğim açısından çok iyi olurdu ama olanak yoktu ve İlham Ehmed, Pentagon'un içinden sorularımı bant olarak, kısık bir sesle yanıtladı.

Ahmet Nesin: İşler bu noktaya geldikten sonra Recep Tayyip Erdoğan, Esad'la masaya oturur mu, aynı zamanda sizinle de?

İlham Ehmed: Recep Tayyip Erdoğan her şeyi yapabilir. Özelikle mevzu Kürtler olunca her tavizi vermeye hazır bir yapıdadır ve tek amacı da Kürtlerin yapılanmasına karşı durmak. Bu konuda geri adım atmıyor. Diyor ki ''illa Kürtlerin yapılanmasını engellemeliyim''. Bu sebeple yine taviz verebilir. Şimdiye kadar zaten hep taviz vermiştir. Daha önce ''muhalefet'' diye ortaya çıkan grupları çetelere evirerek Rejim'e karşı kullanırken hepsini daha sonra tavizler şeklinde tasfiye etti. Esas hedefi Kürtlerin özgürleşmesini engellemek ve aynı zamanda Suriye içinde gelişen demokratik yapıdır.

Bunun dışında Rejim de kendi çıkarı doğrultusunda otoritesini tekrardan tüm Suriye'de sağlamak için, tüm alanlarda kontrolü sağlamak için girişimlerde bulunmaktadır. Bizim ise Rejim'le yaptığımız görüşmelerde, temel amacımız prensipler........

© Artı Gerçek