We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan, Abdullah Öcalan'la kaç kez görüştü!..

465 24 1
22.09.2021

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü konusunda çok önemli bir açıklama yaptı ve HDP’yle masaya oturacaklarını söyledi. Arkasından HDP eski Eş Başkanı Sezai Temelli konuyla ilgili muhatap olarak Abdullah Öcalan’ı gösterdi ve son olarak da İYİ Parti HDP’nin meşru bir parti olduğunu söyledi.

Üç açıklama da çok doğru ama eksik. Dün kendi Youtube kanalımda yaptığım programda geniş bir şekilde anlatmaya çalıştım. Kandil, Öcalan ve HDP üçgenine ayrıca Irak, Suriye ve İran’ı da kattım. Bunu yapma nedenim çok basit, Kürt sorununu kişi olarak ele aldığınızda kendi ülkeniz bazında ele alabilirsiniz ama iktidar olarak ele aldığınızda bunu uluslararası olarak ele almak, tartışmak ve çözümünü o şekilde ele almak zorundasınız.

Türkiye’de Kürt sorununu çözdüğünüzde daha önceden Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi Suriye Kürtlerine savaş açıp, Irak Kürtlerinin referandumuna karışamazsınız. Tam tersine, kendi ülkenizde çözdüğünüzde Irak, Suriye ve İran’a örnek olursunuz ve onların da çözmesi için karşılıklı ve hatta 4’lü görüşmeler yaparsınız. Bu görüşmeler için genellikle üçüncü göz dediğimiz başka bir ülke de olmak zorundadır, başka türlü objektif olamazsınız.

CHP bu konuda sadece HDP’yi söylerken işin aslının öyle olmadığını bilmiyor mu, tabii ki biliyor ama tabanı dolayısıyla ilk açıklamasını böyle yapmak zorunda. Peki Sezai Temelli İmralı’yı örnek gösterirken büyük başarıya imza atmış HDP’yi ya da mücadelenin bu noktaya gelmesinde payı olan Kandil’i mi dışlıyor, hayır ama o da uluslararası anlamda bu işin bu şekilde olacağını ima ediyor.

Barış masasının kurulmasında en önemli konu, mutlaka savaşın durdurulması, karşılıklı ateşkes........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play